| MaRyN13 a întrebat:

Buna TPU..Vara asta intenionez sa merg cu un prieten in cursa cu tirul prin Romania si as vrea sa stiu daca eu avand 16 ani am voie sa stau pe scaunul din dreapta a camionului...ma refer la controale si alte chestii...il poate penaliza pe sofer din cauza asta?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Rutier vorbind, cred ca ai voie ca la autoturisme. Insa unele transporturi nu permit pasageri in cabina. Nu stiu daca e regula firmei sau e lege, dar stiu ca un vecin nu avea voie sa ia pe nimeni in cabina, cand facea curse cu vagon-cisterna pentru Rompetrol.

| vasy1997 a răspuns:

Ai voie sa stai in dreapta sa in timp ce conduce atat timp cat porti centurawinking