| Alessandra1 a întrebat:

Bună TPU! Vreau să învăț să conduc o maşină. Cât timp trebuie să fac şcoala de şoferi pentru a lua permisul?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este un timp fix, depinde de aglomeratia de la respectiva scoala, poate fi de cca 2-3 luni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vreo 2 luni dureaza.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te sfatuiesc sa platesti niste ore de conducere in poligon, inainte de a intra in trafic. Poti "rezolva" asta inainte de a te inscrie la scoala, doar abordezi un instructor, si il intrebi daca te poate invata partea de manevrare a masinii.
Legislatia ar trebui sa o incepi singura, urmarind videoclipuri educative de pe Youtube (despre intersectii, depasiri/stationari, primul ajutor, circulatia tramvaielor, biciclistilor, circulatia pe conditii meteo nefavorabile) si citind dintr-un manual de legislatie.
Pentru a te familiariza cu examenul, intri pe site-ul oficial https://drpciv.ro/dlexam si faci chestionare. Cand gresesti, iti notezi undeva la ce capitol ai gresit, sau iti notezi informatia corecta.
Scoala de soferi se petrece repede, te invata cateva chestii si te "forteaza" sa iei examenul (din prima sau in 3 ani, de la caz la caz). Problema este ca in trafic vei avea nevoie de mai multe cunostinte decat poti absorbi in cele doua luni de scoala (5-10 zile de legislatie, 15 sedinte de condus a cate doua ore).
De aceea iti recomand sa iei lucrurile din timp, cu calm, din curiozitate.

| Frank51 a răspuns:

Când dădeam eu se stătea la programare o lună. Dacă tot așa e, durează vreo 3-4 luni dacă iei din prima, 5 dacă iei din a2a.

| ReddY25 a răspuns:

Depinde

| 1234568807 a răspuns:

Pai scoala de soferi consta in 30 de ore de conducere si 24 de teorie, dupa care dupa ce termini cele 24 de ore de teorie si cele 30 de conducere, ai la dispozitie 1 an sa iei permisul de la data absolvirii scolii