| zdrontronc a întrebat:

Recent am implinit 17 ani si mi-am dat seama ca motocicletele au inceput sa imi placa si ma gandeam sa iar permisul A1 si sa imi iau o motocicleta. Vreau sa va intreb urmatoarele lucruri. In primul rand, daca credeti ca mai merita sa ma apuc acum, ideea este ca si asa dureaza mult pana iei permisul si daca as astepta sa fac 18 ani sa dau si pentru masina, ar trebui sa mai stau vreo 2 ani si voi fi si ocupat cu clasa a 12-a; plus ca ma gandeam ca as vrea sa invat sa conduc o motocicleta inainte sa ma urc pe una si mai bine as face scoala sa invat sa conduc. In al doilea rand, as vrea sa stiu daca pot face scoala iarna, adica sa incep in cateva saptamani si ce presupune scoala de soferi pentru A1. In ultimul rand mi-as dori sa aud niste recomandari despre motociclete si niste informatii (cati km e indicat sa aiba etc)

3 răspunsuri:
| florin926481f a răspuns:

Parerea mea este ca e mai bine sa dai la 18 ani de A2, o gama mai larga de motociclete din care poti sa alegi.Scoala de aia o faci ca sa invegi sa conducihappy.
Scoala o poti face atata timp cat nu e zapada afara si nu sunt temperaturi foarte scazute, unele scoli fac ore in hale pe timpul iernii.Scoala presupune orele in poligon cu instructorul, apoi dai examenul de poligon(opturi, jaloane, mers in linie dreapta cu o mana ridicata etc) si in final traseul cu instructorul ca pasager si in spate o masina in care este politistul examinator.Motociclete sunt multe, de la vechi la noi, km difera in functie de anii motorului si de cat de mult s-a mers cu ea pana la urma, poti sa tii iei ceva mai vechi cum ar fi gs500 care e un motor foarte bun, mai nou ai putea sa te uiti la un mt03 care arata foarte bine, sau de ce nu o sportiva cum ar fi cbr250/300/500, ninja 250/300/400, yzf300 si mai sunt trebuie doar sa cauti. Sper ca am reusit sa ti raspund la intrebari, macar la o parthappy

| anonimus010101110 a răspuns:

Nu te grabi, mai asteapta 1 an si ia direct a2, decat sa iti iei o motoreta slaba cu a1 mai bine mai astepti un an si iti iei cv mai ok, mai pui si tu ceva bani la ciorap pana atunci

| anonymousaccount644 a răspuns:

Salutare, si eu am fost in situatia ta, mai intai conteaza in ce oras stai, eu de exemplu stau in Galati, un oras mic si traficul nu e oribil pentru a-mi lua o motocicleta. La facultate merg in Bucuresti si aici ii inteleg utilitatea unei motociclete pentru trafic, pe langa faptul ca este alta senzatie pe 2 roti. Eu personal am ales sa astept pana la 24 de ani, adica inca un an, pana sa pot da de A, ca sa-mi pot lua orice motocicleta indiferent de cai putere sau capacitate cilindrica. Avantajul este ca platesc scoala doar odata la 24 de ani; daca as fi dat la 18 si dupa la 20 de ani pentru A as fi platit scoala de 2 ori si stau si mult cu examenul scris si traseul. Scoala iarna iar depinde de orasul in care stai, in Bucuresti sunt scoli care fac iarna in parcari acoperite. Cat despre recomandari, te-as sfatui sa nu-ti cumperi niciodata motociclete de 1000cc, sau orice mai mare de 700cc deoarece nu sunt facute pentru mersul prin oras, acele motociclete sunt pentru circuit si o sa simti si tu ca nu ai unde sa duci motocicleta in potentialul ei maxim; desigur aici ma refer la naked-uri si supersport; un cruiser poate avea peste 1000cc si e ok pentru acest tip de motor. Cel mai important lucru ar fi daca-ti cumperi motocicleta SH, sa nu-ti cumperi una limitata, personal mi se pare o prostie limitarea pe o motocicleta, mai ales ca "baietii destepti" limiteaza motociclete de 100cp la 45cp. Daca chiar iti doresti motocicleta eu zic sa astepti sa dai de A2, adica de la 18 ani, acolo ai o gama mai variata; ti-as recomanda Kawasaki Ninja400/ Ninja 600; sau Kawasaki Z300/Z400; gasesti destule si ieftine parerea mea, mai sunt si KTM de 300cc dar sunt cam scumpe.