| valhala90 a întrebat:

Buna tuturor.Am mare nevoie de ajutorul vostru pentru a rezolva o mica mare problema cu un motoro(Motori Rizzato). Ideea este ca trebuie sa schimb de la motor un magnetou cu 2 bobine si nu stiu cum se scoate.Nu am reusit nici volata sa o scot.Stiu ca exista metoda cu o presa de rulmenti dar nu dispun de asa ceva.Stiu ca un prieten de-al meu a scos volata fara nic un fel de presa dar eu nu am reust.De aceea astept sugestiile voastre.Va multumesc anticipat

1 răspuns:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ai 4 variante:
- Presa hidraulica preferabil sau manuala;
- Sa incalzesti cu un autogen si sa o scoti;
- Sa o decapsulezi, iti faci treaba si apoi o recapsulezi cu o masina de capsulat;
- Sa improvizezi o presa dar nu este deloc usor mai bine apelezi la un atelier profesional si nu te costa mai mult de 20 de lei;

O alta alternativa mai scumpa ar fi sa schimbi magnetoul cu totul fiindca nu sunt exagerat de scumpe piesele la modelul tau dar te costa mai mult decat celalte variante!