| intrebaridecondus a întrebat:

Buna tuturor, am niste jenti de alumimiu pe gri si as vrea sa le vopsesc in negru. Vreau sa imi spuneti daca merita vopsit(daca tine vopseaua nu va fi aruncata jos de pe genti) daca da exista vreo vopsea speciala sau vreo metoda ce trebuia urmata pentru a putea vopsi?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aluminiul se poate eloxa in culoare neagra, dar acoperirea este doar putin mai rezistenta pe o janta decat vopsirea prin suflare.

| Violleta2022 a răspuns:

Postand intrebarea la sectiunea de Auto-Moto, banuiesc ca-i vorba de JANTA (jenti) de la roata, nu GEANTA (genti).

Conform dictionarului:
Janta, jante – Partea exterioară periferică a unei roţi de autovehicul sau de bicicletă etc., construită astfel încât să permită montarea pe roată a unui pneu.

Geanta, genti – Obiect din piele, din pânză, din material plastic etc. de formă dreptunghiulară, având în interior una sau mai multe despărţituri, care serveşte la transportarea cu mâna a unor acte, cărţi, caiete etc.; servietă. poşetă.

Iar acum, referitor la intrebarea ta: nu merita, deorece vopseaua sare de pe jenti, fiind lovita in timpul mersului de pietrisul de pe strada, bordura samd.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Le slefuiesti complet cu P240. Daca au vopsea care sare, sau zone cu zgarieturi adanci, slefuiesti intai zonele alea cu P80 sau P120, dai si chit daca e nevoie, apoi P240 peste tot.
Cumperi grund pentru aluminiu (ideal cu intaritor, aplicabil cu pistolul), dai 2-3 straturi, apoi iei hartie abraziva rezistenta la apa P400, si le slefuiesti din nou pe toata suprafata. Poti sa le slefuiesti inca odata mai rapid, cu P600, tot cu apa, la final, ca sa ramana fine.
Le speli cu apa, le lasi la uscat pana cand nu mai au nici o picatura pe ele, le stergi bine cu o laveta imbibata in benzina/alcool/diluant slab, apoi poti incepe vopsirea.
In felul asta vopsesc jante de vreo 3 ani, si inca nu s-a dus vopseaua de pe nici un set.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am stat si m-am gandit, ba ce genti de metal are asta de vrea sa le vopseasca? or fi ceva genti de cala pentru avion, le-or face din aluminiu? cine stie.
Cand colo, omu vroia sa zica jenti de fapt laughing)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Jante le spune, daca tot ne dam dăștepți.