| Danielatarcau a întrebat:

Buna tuturor. Ma poate ajuta cineva cu un model de mini van care poate tracta o remorca de 1300kg? Mersi

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă deții un autovehicul ce cântărește până în 3.500 de kg sau fix 3.500 kg, atunci remorca sau semiremorca nu trebuie să cântărească mai mult de 750 kg

minivan peste 3500? dacă-o fi așa ceva, iți trebuie alt permis decât B-ul

| Danielatarcau explică (pentru sierra1):

Eu vreau doar un model de mini van cum ar fi spre exemplu ford transit connect sa poata tracta o greutate de 1300 kg cat despre raspunsul tau cunosc problema si ar trebui sa te informezi inainte sa raspunzi poti tracta si cu un minivan a carui greutate kerb ar fi 1700 kg poti tracta o remorca de 1300 kg cu permis B masa totala a celor doua nu depasezte 3500 si masa remorcii nu depaseste 85 la suta din vreutatea masinii. Mersi oricum

| sierra1 a răspuns (pentru Danielatarcau):

"ar trebui sa te informezi inainte sa raspunzi"

am spus clar: B-ul e insuficent pentru ceea ce vrei tu.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. O cunostinta o folosit un VW sharan sa aduca masini pe platforma din Germania timp de cativa ani. Timp in care o schimbat cateva cutii de viteze dar motorul o apucat 500. 000km pana o trebuit sa il schimbe. VW sharan/ ford galaxy / seat alhambra cu motorul de 1.9 TDI 131cp sunt capabile sa traga 1300kg dupa ele.

| sierra1 a răspuns (pentru ClaudiuM1997):

Or fi ele capabile - și un nenorocit de logan e - dar doar cu B-ul, e ilegal