| Vlad162 a întrebat:

Buna tuturor, vin si eu cu o intrebare legata de combustibili.

Am cumparat de curand o masina pe benzina si am zis ca la inceput s-o rasfat cu benzina de calitate, si va intreb aici care credeti voi ca ar fi cea mai buna benzina si de la ce benzinarii sa alimentez. Din ce m-am mai interesat parerile ar fi impartite, fie OMV fie Mol fie Rompetrol. Ce ziceti?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

OMV si Petrom vand aceeasi combustibili sub denumiri diferite. Deci nu vad cum sa recomanzi OMV fara sa recomanzi si Petrom. dar ma rog, marketingul face minuni.
Eu te sfatuiesc sa alimentezi de unde iti este cu indemana, eventual sa eviti benzinariile no name, unde nu ai nici o garantie a calitatii. Crede-ma ca masina ta nu se va simti mai putin rasfatata, ale mele beau de doua decenii de la OMV, Petrom, Viva, Rompetrol, MOL, Gazprom, Socar, Lukoil, in functie de drumurile pe care le am de facut si pana acum nu s-au plans niciodata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai pus de 15 mii de ori intrebarea, tot impartite vor fi si acum parerile iar alta benzinarie nu a mai aparut de saptamana trecuta

Faci cate un plin la fiecare si vezi in ce caz se comporta mai bine masina

| relian a răspuns:

Sa resfeti masina cu benzina mai de calitate?laughing Pai frate baga benzina din aia mai scumpa,adica cu cifra octanica mare. Daca bagi aceiasi cifra octanica tot un drac este de unde o cumperi.Tu crezi ca benzina ce o cumperi din locuri diferite vin de la rafinarii diferite? Se poate sa fie si asa dar tot benzina asta,rafianriile produc benzina dupa niste norme,alea nu fac chiar asa ce vor.
Ce iti recomanda eu, este sa bagi benzina de la companiile mari, adica de la benzinaria care apartine unei companii mari, acolo unde lucreaza angajati, acolo unde nu este patron, daca ma intelegi ce spun.Hai sa iti explic mai bine.Sunt benzinarii si din astea gen o benzinarie este administrata de X, tu de ex poti sa inchiriezi sau sa iei in adminstrare o anumita benzinarie.Deci tu vei fi un fel de se f acolo, tiaduc aia benzina, produse sa le vinzi in benzinarie, deci tu atat ai in administratie o singura benzinarie.Nu esti tu patron dar cumva esti sefu al mare al benzinariei.
Ce vreau sa arat cu asta? Tu si daca ai ceva angajati o sa bagi apa in benzina in motorina asta o sa faci, cam asta fac astfel de benzinarii care sunt adminstrate de X de exemplu.
Ce se intampla cu benzinariile foarte mari? Alea sefu este compania aia mare, nici no sa vezi sefii aia vreodata, la acea benzinarie lucreaza numai angajati, angajati care nu au nici un inters sa bage apa in benzina.De ce? Pt ca daca ar baga nu ar castiga nimic, nu iar da lui nimeni absolut nimic.La benzinaria mare totu e pe bon tot ce intra tot ce iese, angajatii au un salriu si aia e tot.Cam asta este rationamentul daca pricepi ce am incercat sa spun.Cand vezi benzinariile alea uriase acolo fii sigur ca benzina e fara apa, deci acolo sa alimentezi.
Stiu unia or sa vina sa zica las ca si aia baga ca dupa iau bani din casa.Nu prea cred, ca aia no sa isi riste serviciu pentru cativa bani, plus ca au camere, eu asa cred ca se face.

| anonimg a răspuns:

Mol.

| AliGab a răspuns:

Iti pot spune sa fugi de Lukoil. OMV si Rompetrol sunt ok, singura diferenta este ca benzina la OMV este mai scumpa