| Vlad162 a întrebat:

Salut tuturor! Vin si eu cu o intrebare simpla legata de combustibili. Dupa voi sau in experienta voastra, la ce benzinarie este cea mai buna benzina din tara? Vad ca parerile sunt impartite, multi zic de OMV, altii de Mol. Unde gasesc cea mai buna benzina pentru masina mea?
Multumesc, astept raspuns si dau funda!

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

A trecut vremea în care fiecare lanț de benzinării avea rafinăria lui, cam toate se aprovizionează din aceleași surse.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice in afara de Lukoil

| LoveSleep a răspuns (pentru suntserios):

De ce?

| suntserios a răspuns (pentru LoveSleep):

Cunosc personal 3 cazuri în care au rămas cu mașina pe drum după alimentare LUKOIL benzina

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vad pe mail ca imi raspunzi la toate intrebarile, dar fiind user avertizat pentru tampenii scrise nu iti sunt afisate raspunsurile. am niste presupuneri despre ce scrii si nu meriti efortul unui click in plus, asa ca te chinui degeaba.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mol nu m-a impresionat.
Saptamana trecuta am pus benzina de la Lukoil, masina a mers bine.
Ieri am pus de la Petrom, masina nu mai merge bine...
In rest merg cu masina diesel si alimentez doar de la Socar. Cu benzinara ies doar ocazional.
Cand am alimentat benzinara de la Socar, a mers ok. Insa nu am observat diferente intre premium 98 si standard 95.
Oricum, raman fan Socar, cel putin pentru motorina.
Nici masina diesel nu trage cum trebuie cu motorina Petrom.
De la OMV, Rompetrol si Mol alimentez foarte foarte rar, si nu m-au impresionat cu nimic.
Parca EFIX sunt bune, dar am patit sa alimentez cu motorina de la Rompetrol si sa mearga dubios masina.

| blackann a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Inseamna ca ai o caruta darapanata daca patesti asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru blackann):

Dacă nu erai analfabet, înțelegeai că nici măcar nu e vorba despre o singură căruță.
Și mă-ta își lasă Polo-ul la mine, că tot ziceai de căruțe.

| blackann a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Super, ai mai multe carute. Bravo! Respectele mele, toata admiratia. Ce sa faci altceva decat sa jignesti, taran libidinos.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru blackann):

Ce sa zic, am stricat o discutie foarte constructiva, cu un amator din lumea datului cu parerea despre masini.
Gata cu atentia de la mine, cauta-ti si tu ceva de lucru.

| relian a răspuns (pentru blackann):

Lasa omu, nu vezi ca e specialist, acu nu-i doara sppecialist in mecanica, este specialist si in combustibili, poate o lucra la rafinarii, o fi si chimist, niciodata nu stii cu cine stai de vorba laughing

Deci tu esti amator, iti dai cu parerea, el este specialist in combustibili, e bun, uite nu stiam ca un mecanic stie sau se pricepe si la combustibili, la chimie.
Dar omu daca spune ca e profesionist, asa o fi.Gata nu-ti mai da atentie, adica tu ce faci, contrazici un profesionist in combustibil, nu se face asa ceva laughing

| relian a răspuns (pentru blackann):

Spune lu Turbina ca pe aici subiectul era despre combustibili, nu era despre masini sau carute, ori fier vechi, el asa a bagat-o ca tu esti un amator care doara iti dai cu parerea despre masini, dar el incurca mamsina cu combustibilul, spune-i ca de combustibili se ocupa rafinariile si chimistii, nu mecanici ca el, ori de care or mai fi.

Deci ce stie el se numeste tot datu cu parerea, nu se numeste profesionalism, daca el o fi mecanic ca si meseria, aia nu inseamna ca se pricepe la combustibili, isi da si el cu presupus ca toti de pe aici si mai stiu eu de pe unde.

Mai taiei din orgoliu ala de mare cunoscator, so lase mai usor ca dupa sa nu-i vie greata cumva laughing

| blackann a răspuns (pentru relian):

Da, d-aia s-a si atacat asa ca e specialist…. Frustratul. laughing

| relian a răspuns:

Pune combustibili de la companii mari, care au ditai benzinaria, au aia angajati multi si patronii nu-s pe aici.
Cei care lucra nu au interes sa puna apa in combustibili, comparativ cu mai stiu eu unu de asta mica la care e patron nea Dorel si trece pe acolo baga ceva apa, el invirte banii.

La alea mari daca tu ai fi angajat si sa zic pui apa, nu ai cum sa iei banii tu, totu este la casa, trebuie sa arati bonuri, combustibili nu ai cum lua, de gte prinda aia te da afara.

In rest combustibilii is facuti la aceiasi rafinarie laughing e ca si cum spui am luat piine de la magazinu X, dar la magazinu Y parca e mai buna, dar amabii primiesc piinea de la aceiasi brutarie.

In combustibil nu pot aia sa puna decat apa, altceva nu avd care si ce sa bage sa se complice.

Vad turbina o baga pe aiai ca nu i-a mers masina bine, ce dovada ar avea ca e de la benzina sau motorina? Ca i s-a parut lui ca masina nu stiu cea facut, cauzele ar putea sa fie de altundeva.

Deci asa sa arunci ci piatra in balta, fara sa ai si dovada, este doar datu cu presupusu.

Ia benzina de la ambele sau de la mai multe benzinarii, le duci la analizat, platesti, asta daca chiar esti curios cum sta treaba.

| OldSoul a răspuns:

Eu de obicei alimentez de la Mol.
Pana sa explodeze pretul combustibilului, de obicei alimentam doar cu EVO PLUS laughing Acum, alimentez cu cea normala de la ei.
Si nu am avut niciodata probleme datorate combustibilului.

| blackann a răspuns:

Toti se aprovizioneaza cam din acelasi loc, ce inseamna cea mai "buna" din tara? E aceeasi.