| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de scoala de soferi.Cand trebuie sa fac fisa medicala si testul psihologic? In ce consta testul psihologic? Trebuie sa merg la toate orele de legislatie(am si cursuri la facultate)?

Răspuns Câştigător
| AlexElektro1987 a răspuns:

Salut. Fisa medicala si testul psihologic le poti face dupa ce te-ai inscris la scoala de soferi dar pana la terminarea legislației. La testul psihologic nu ti se da mare lucru, niste chestii banale, de clasa a V-a ( sa unesti anumite puncte cu ajutorul unor linii, sa raspunzi la niste întrebări in care ti se dau anumite situații, sa treci dintr-un tabel in altul niste informatii, chestii simple ).
Poti sa nu te duci deloc la legislatie dar trebuie sa mai faci acasa chestionare ca sa stii răspunsurile la intrebari si pentru cand o sa dai sala dar si pentru cand o sa dai iesirea din scoala ( iesirea din scoala se da dupa ce ai terminat orele de legislatie si ti se dă un chestionar exact ca la sala, chestionar pe care de obicei daca nu il treci nu ai voie sa incepi conducerea, asta depinde si de cat de serioasa este scoala respectivă ).

4 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Buna! Fiecare scoala de soferi are un anume cabinet medical cu care colaboreaza; am pe cineva care a facut testul medical la alt cabinet si scoala de soferi NU au acceptat testul, l-au trimis sa il faca din nou la cabinetul asociat. Nu trebuie sa mergi la teorie daca nu vrei.

| lalagaby13 a răspuns:

Salut! Eu m-am apucat de scoala de soferi acum aproximativ doua luni.M-am dus la sediul scolii sa ma inscriu si m-a intrebat cand pot sa merg cu ei la clinica pentru analize.Eram super panicata ca nu stiam ce o sa se intample si ce trebuie sa fac acolo Peste o saptamana am fost la clinica si iti spun sincer ca am facut doar testul de vedere.Asta m-a cam derutat.Nu m-a pus sa fac nimic sau sa zic nimic.Au vazut doar ca port ochelari. Dupa a trebuit sa astept o luna sa,, iasa analizele" ca sa pot sa ma apuc de lectiile de condus.
In ceea ce priveste lectiile de legislatie, noua profesorul ne-a spus ca putem sa mai venim, dar e de ajuns daca am venit la 2 cursuri care tin 2 ore, deoarece o sa auzim aceleasi lucruri.Practic mergem doar pentru chestionare.Conteaza cel mai mult sa stii sa faci chestionare si sa iei peste 22 de puncte.

| Anonim20000000 a răspuns (pentru lalagaby13):

Si testul psihologic?

| lalagaby13 a răspuns (pentru Anonim20000000):

Asta ma intreb si eu????????