| вσмвση3ℓ a întrebat:

Salut! Vreau sa spun ca am 20 de ani si m-am interesat de scoala de soferi, ideea e ca am dat un acont de 300 lei, am scos cazierul, am facut fisa medicala, dar nu mi s-a spus decat, ca sunt obligatorii cursurile de legislatie si ca sunt doar lunea atat tot. Am dus toate cele la acea scoala. Dupa o sapt. am stat si m-am gandit si am cautat pe net ca trebuie facute 24 de ore de curs teoretic, mai grav este ca le fac doar lunea si asta ar însemna 12 saptamani adica 3 luni doar cursurile astea. Mor, am crezut ca in 4 luni maxim vreau sa termin cu scoala. Eu invat acasa, nu am nevoie sa ma duc la aele cursuri.

- Daca ma duc la acea scoala si cer sa imi dea fisa medicala, cazierul si acontul de 300 lei inapoi. Mi le va da?
- Toate școlile auto au cursul de legislație obligatoriu?
- Pot invata acasa si sa merg doar sa dau testul acela pentru a ma baga direct la orele de condus?
- Unde pot merge la politie sau ori' altundeva, in caz ca nu imi dau cei de la scoala banii inapoi si dosarul?

Mentionez ca nu am inceput nimic, ce am depus actele. As vrea sa ma pot transfera la o alta scoala de soferi care fac cursurile mai dese sau deloc, decat sa ma bage direct la orele de condus.

Rog raspunsuri de la persoanele care stiu si au trecut prin asa ceva. Multumesc!

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Posibil, dar nu fi nerod - alea au data de expirare!
2. Asa e legea acum, nu e scoala de vina. Deci da, toate au cursul obligatoriu.
3. Cum ziceam... slabe sanse, asta trebuia sa discuti la scoala.
4. Vezi punctul 1. Lasa mofturile si daca ai intrat in hora, ia si joaca!

| Wr3nch a răspuns:

Actele da, banii nu
da, toate scolile.
Nu, e obligatoriu sa faci cursul.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Eu n-am făcut cursurile lor. Vorbești cu instructorul de la școala, ii explici că n-ai timp de pierdut și cel mai important tu înveți acasă. Posibil sa te testeze pe drum, pe mine mă întreba de indicatoare, reguli de priorități bla bla. Până s-a convins că învăț singur.
In schimb, posibil sa te dezamăgesc cu 'maxim 4 luni' asta daca nu ești din București. Cam 3-4 luni e timpul de așteptare între examene. laughing

| florin926481f a răspuns:

Poate nu ai inteles tu bine, eu stiu ca se face legislatie o saptamana, de luni pana vineri cand dai testul ala ca sa te bage la orele de condus.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru florin926481f):

Nu se face asa. Fiecare scoala de soferi are specificul ei, dar nici intr-un caz nu se face toata teoria intr-o saptamana. Si aceste cursuri teoretice se supun legislatiei.

| florin926481f a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Saptamana asta care vine am cursuri de legislatie, de luni pana vineri.Deci nu vorbesc din auzite, totusi posibil la apte scoli/orase sa difere.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru florin926481f):

Sa stii ca nu este rau din punct de vedere al insusirii cunostintelor, dar oare pot toti cursantii sa participe o saptamana intraga la cursuri?

| Andresso a răspuns:

Cursul e o prostie. Poti sa inveti singur acasa din legislație sau facand multe teste de pe drpciv.