| anonim_4396 a întrebat:

Buna, vreau să-mi pun folie pe geamuri in spate și pe lunetă, întrebarea mea este, cu cât folia este mai închisă cu atât vizibilitatea din interior in exterior e mai redusă? Afectează asiguratul in oglindă sau chestii de genul? Mulțumesc.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e folie ok de calitate si omologata nu ar trebui sa ai probleme cu vizibilitatea din interior spre exterior

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Procentul scris pe folie este de transparenta. Cu cat e mai mic procentul, cu atat e mai "negru" geamul.
Folia afecteaza vizibilitatea in oglinda din interior, mai exact noaptea esti ca si cu duba, daca ai pe geamurile din spate folie cu transparenta 5%. Nu spun basme, am folie.
Pentru pasageri nu e foarte deranjant, ei vor vedea acceptabil afara chiar si noaptea (in oras, ca in bezna nu vor putea numara stelele de pe cer), dar de la volan nu poti vedea nimic prin acele geamuri.
Eu sunt obisnuit, ma folosesc doar de oglinzile exterioare. Cand conduc masini fara folie, parca ies pe strada dezbracat... Nu imi place.