| gabi659 a întrebat:

Buna, vreau sa stiu de ce am nevoie pentru a instala un subwoofer de 3000rms (am si statie de 3500rms) si cat curent imi trebuie sau daca trebuie schimbat ceva (alternator baterie), am un audi a3 2.0tdi 2006

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

300W RMS sunt 30.00W (electric).
Boxa trebuie sa aiba putere de cel putin 2-3 ori mai mare decat puterea de iasire al statiei de amplificare, cand este data la putere maxima (altfel se defecteaza repede).
Avand in vedere ca ai 2 canale (stereo) + subwoofer, fiecare cu putere audio de 30W, inseamna ca maximul poate fi de 90W.
Puterea electrica necesara este de 3 ori mai mare decat puterea audio, deci se vor consuma pana la 300W.
Asta inseamna ca, de pe o baterie de 12V se va absorbi minim 25A.
Practic, acest curent va "manca" o baterie uzuala de masina in maximum 1-2 ore.
Iar cablurile trebuie sa fie scurte (maxim 3m) si groase (sectiune de cel putin 16mm2).

| Nico3224 a răspuns (pentru Bula):

300Wrms sunt 300w reali nicidecum 30.
Puterea consumata de un amplificator la putere maxima depinde de randamentul acestuia. Unele au chiar 95%. teoria ta cu de trei ori mai mult nu are nicio logica.
16mm2 pentru 25 A este iar exagerat. 6mm2 este mai mult decat suficient. Poate ca ar trebui sa dai sfaturi in alte domenii.

| Frank51 a răspuns:

3,5kW rms = 7kW vârf.

La o putere de 7kW, curentul debitat este de 583A. În primul rând ai nevoie de multiple baterii, apoi instalația necesară(conductori, siguranțe, alternator, poate și instalația mașinii). Costul total al unei astfel de instalații depășește costul mașinii.

| Andreimihaitaureete a răspuns:

La 3000rms nu cred ca e suficient, cred ca îți trebuie inca o baterie, si sa ai grija la protecțiile alea de convertire a curentului.