| MunteanOvidiu a întrebat:

Bună ziua,

Am avut un accident și as dori sa știu dacă sunt vinovat.

Ma deplasam pe un drum cu 2 benzi în același sens și am schimbat banda, mai exact am trecut de pe banda 2(banda de lângă contra sens) pe banda 1 (banda din margine) și am fost lovit în partea stânga bara de sub stopuri cu partea dreapta, adică farul de către masina din spate.

Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatia exacta, pot fi 3 ipoteze:
1.Esti vinovat daca ai schimbat banda fara sa semnalizezi.
2.Este vinovat cel care te-a lovit, tu ai schimbat banda corect.
3.Se poate imagina chiar culpa comuna, daca cel ce te-a lovit circula pe banda 1 si n-a fost atent la semnalizare iar tu ai intrat pe banda prea aproape de el.

| darrio2007 a răspuns:

Daca ai semnalizat din timp si te-ai asigurat inainte de a face manevra, cel din spate e vinovat. Daca nu, si chiar cred asta, tu esti vinovat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te a lovit din spate e vinovat

Răspuns utilizator avertizat
| MunteanOvidiu explică:

Bună seara,

Revin cu un update, i-am dat asigurarea și acum după doua săptămâni îmi trimite o declarați pe care sa o semnez cum ca eu nu m-am asigurat și ca i-am tăiat calea, pe care el sa o trimită la asigurător, e normal sa ii semnez asa ceva?

Mulțumesc! O seara plăcută!