| Adryenutzu_Adryan_1998 a întrebat:

Am si eu o nelamurire cu un accident auto. Stationam pe prima banda pe un drum cu 4 benzi, respectiv bulevard, cand am deschis usa soferului la o distanta de 30 de cm fata de masina, vehiculul care circula pe banda din stanga mea, din acelasi semn, a lovit cu partea interioara a farului usa mea si " a cutat.o" aceasta nefiind data" peste cap" ceea ce tine ca dovata ca usa nu a fost deschisa intotalitate. Mentionez ca autovehiculul care a intrat in usa mea nu avea aripa sau oglinda avariate, cu alte cuvinte a intrat direct, nu in sters, ceea ce inseamna ca era la o distanta foarte mica de mine, iar daca eu mu deschideam usa tot ma avaria. Cine se face vinovat de accident?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

100% o platesti! Nu deschizi usa fara sa te asiguri. Daca ai permis nici nu trebuia sa intrebi pe aici!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar tu

CAPITOLUL V
Reguli de circulaţie

SECŢIUNEA a 3-a
Reguli pentru circulaţia vehiculelor
Art. 145
Se interzice conducătorului de autovehicul şi pasagerilor ca în timpul opririi sau staţionării să deschidă ori să lase deschise uşile acestuia sau să coboare fără să se asigure că nu creează un pericol pentru circulaţie.