| MunteanOvidiu a întrebat:

Bună seara,

Am avut un accident acum 2 săptămâni, ma aflam pe un drum cu 2 benzi pe sens, eram pe banda 2 (de langa axul drumului) am semnalizat stânga, m-am asigurat, nu am văzut pe nimeni, am întrat și am fost lovit în coltul din stânga spate (mi-a înfundat bara). Era un tip care făcea deliveri pentru un restaurant, a venit seful lui imediat, le-am dat asigurarea ca ei considerau ca eu sunt vinovat, asta a fost le-am dat asigurarea și acum după 2 săptămâni îmi trimit o declarație pe care sa o semnez cu ca eu nu m-am asigurat când am schimbat banda și am tăiat calea.

Îmi puteți spune dacă e normal sa semnez asa ceva?

Mulțumesc! Seara plăcută!

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Indiferent de situatie, nu este ok ca altcineva sa iti spuna ce sa declari.
Mergi de urgență la asigurari si depune propria ta declarație.

| darrio2007 a răspuns:

In acest caz el era de vina pentru ca nu a pastrat distanta.
Doar daca este asa cum scrii tu aici.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Nu semna nimic. Nu e corect sa ti se impuna asa ceva.
Repet, daca este asa cum ne-ai scris noua aici.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu faci stanga de pe mijlocul soselei?
Cine naiba te-a invata sa sofezi asa? Este evidnet ca ai luat permisul pe sapga, daca nu ai habar de regulile de circulatie si nici macar nu esti constient ca tu ai provocat accidentul si esti vinovat!

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Facea stanga de pe banda a doua, de langa axul drumului.
Crezi ca trebuia sa faca stanga de pe banda 1 de langa trotuar?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu conteaza cine e vinovat... nu semnezi nimic. Mergi la sigurator si faceti amiabila sau te duci la politie si declari accidentul

| johnnny123 a răspuns:

"a venit seful lui imediat, le-am dat asigurarea ca ei considerau ca eu sunt vinovat, asta a fost le-am dat asigurarea"

Dacă tu considerai că ești nevinovat, de ce le-ai dat asigurarea? Atunci când nu există consens pentru o amiabilă, se merge la poliție, se explică situația, fiecare parte implicată își spune punctul de vedere, iar polițistul determină cine a greșit.

Oricum, nu trebuie să semnezi nicio recunoaștere de vină dacă tu consideri că ești nevinovat.

Răspuns utilizator avertizat