| Strepix a întrebat:

Daca o masina este oprita pe partea dreapta a carosabilului, iar din spate se angajeaza o masina in depasirea ei, iar masina oprita nu se asigura si face la stanga in cazul unui accident auto cine este vinovat?

11 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

La plecarea de pe loc esti obligat sa semnalizezi, sa te asiguri si sa dai prioritate.

Normal ca masina oprita este vinovata.

| Freya1 a răspuns:

Cea oprită. Daca vrei sa intri din nou pe drum trebuie sa te asiguri ca nu vine nimic, plus sa semnalizezi.

| Panamax a răspuns:

Cel oprit este vinovat.

| mariusalex2019 a răspuns:

Cel care este oprit nu se asigura si nu da semnal de incadrare, pentru ca el se incadreaza pe banda ta fara semnal, iar tu erai incadrat pe banda 2 si el a intrat pe banda ta.

| Strepix explică (pentru mariusalex2019):

Avea semnal, dar eu eram pe banda 2 si s-a bagat fix atunci sa faca la stanga.

| ionutx02 a răspuns (pentru Strepix):

Nu conteaza, trebuia sa astepti sa treaca.

| mariusalex2019 a răspuns (pentru Strepix):

El este vinovat 100% am patit si eu in decembrie anul trecut.

| mariusalex2019 a răspuns (pentru ionutx02):

Nu exista asa ceva eu nu sunt obligat sa te las sa te incadrezi pe banda mea chiar si daca ai semnal.Omg.

| Panamax a răspuns (pentru mariusalex2019):

Tu n-ai inteles intrebarea.O masina stationata trebuie sa dea prioritate la tot ce misca inainte sa se puna in miscare.

| mariusalex2019 a răspuns (pentru Panamax):

Eu am inteles intrebarea si am spus acelasi lucru ca tine.

| ionutx02 a răspuns:

Persoana cu masina oprita pe dreapta va fi de vina pentru ca nu s-a asigurat.