| anonim_4396 a întrebat:

am cumparat o masina adusa din Austria si de la cine am cumparat-o mi-a dat contract completat tot doar la cumparator a zis sa imi pun numele meu si asa am facut,acum eu vreau sa inscriu masina pe tata,pentru ca sunt tanar si e mai ieftin asa,si nu stiu ce trebuie sa fac sa fac contract vanzare cmparare cu tata? sau cum? eu practic as vrea sa pot inscrie masina pe tata dar sa fie oarecum a mea nu al lui, pentru ca el e batran si sunt alte chesti la mijloc si nu vreau in caz de ceva sa ma trezesc ca nu mai e a mea. sper sa intelegeti ce vreau si sa ma ajutati multumesc frumos, dau funda.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La inmatriculare poti solicita sa fie trecut si tatal tau pe certificatul de inmatriculare, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, citez:
"ART. 7.(1) Înmatricularea permanentã sau înmatricularea temporarã se efectueazã pe baza urmãtoarelor documente:
a) cererea solicitantului. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare şi a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menţiona solicitarea explicitã în cerere;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, tu mai departe trecuie sa faci un c-v cu tatal tau si masina va fi pe numele lui si va fi a lui. Tu, daca vrei legal o vei putea folosi pe baza unui contract de comodat

| nigearares a răspuns (pentru suntserios):

Am inteles, deci trebuie sa fac contract vanzare cumparare cu tata,dupa masina o sa fie inscrisa total pe el, si dupa ce e inscrisa, am sa fac contract de comodaj, In legatura cu contractul de comodaj vreau sa stiu daca toate actele o sa imi fie valabile, nu trebuie sa schimb nimic, adica o sa pot in continuare sa fac asigurare pe tata si toate actele sa fie pe el?