| AlexG98 a întrebat:

Buna ziua! Am doua probleme legate de 2 masini:
1. Ford focus 2 1.6 benzina
Cand ridic piciorul de pe frana se aude un fluierat asa...nu e o problema in sine, dar e deranjant.
2. Land rover freelander 1.9 motorina... Imi flacareaza check engine si cand apas acceleratia scoate fum negru dens si zici ca accelereaza infranat asa..am fost la mai multi mecanici, am pus-o pe tester dar nu apare nicio eroare... unul dintre ei mi-a spus ca baga mai multa motorina decat aer(nu neaparat asta a fost formulatea), dar nu stie motivul si nimeni nu stie ce sa ii faca.
Intrebarea este...care sunt cauzele si ce trebuie facut in ambele situatii?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Probabil placutele au un pic de joc in etrier; nu e o problema. Unele placute vin fara lamelele ce ar trebui sa amortizeze aceste zgomote.
2. Cauta un mecanic care stie macar tabla inmultirii. Nu exista bec aprins, fara eroare pe tester. Amestecul bogat poate fi de la debitmetru, injectoare, senzori de temperatura, turbina, etc.
Becul "check engine" intermitent poate insemna chiar si o regenerare, daca masina are DPF.

| RxTx a răspuns:

Mergi la un service nu ai voie sa umbli la frâne și la direcție

| RaduRobertRO a răspuns:

Fara sa fiu mare specialist, dar sunt sofer de ceva vreme. 1) probabil ca placutele de frana nu decupleaza corect. 2) Daca becul check engine clipeste trebuie mers la o firma serioasa, pentru ca 100% e problema, ma mir ca la tester nu arata nimic. Fum negru inseamna ca amestecul de aer/combustibil nu se mai face corect si masina consuma prea mult carburant. Primul pe care trebuie sa-l verifici este filtrul de aer dar si senzori de pe admisie. Injectoarele pot fi si ele de vina, la fel ca si regulatorul de presiune al combustibilului. Ar mai fi, dar cum ziceam: firma specializata.