| Dan2020 a întrebat:

Bună ziua.
Am fost implicat într-un accident ușor cândva în 2019. Un echipaj de poliție a oprit, iar cum celălalt șofer nu a acceptat sa completam un formular de constatare amiabila, mi s-a întocmit un proces verbal și suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 30 de zile.
Zilele trecute (2023) primesc o citație de la secția de politie pe raza căreia s-a produs accidentul, eu având calitatea de suspect pentru fapta penala de conducere fara permis. Mi se pare ca ceva nu este în regula, eu am permis din 2011, schimbat la 5 ani odată pentru ca sunt profesionist, mai mult am avut examen și implicit am schimbat permisul cel mai recent în 2021 când am adăugat categoria A.
Nu am posibilitatea sa merg în data chemării la secția de politie, voi suna și încerca să văd dacă exista înțelegere pentru a amână la o data ulterioara.
Va rog, dacă cineva ma poate ajuta cu un sfat sau dacă cineva a trecut printr-o situație similara sa mă ajute.
Mulțumesc

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In situatii ca acestea anunti la servici, sau unde trebuie sa mergi in ziua respectiva, ca esti chemat la Politie si nu amani nimic, fiindca risti amenda pentru neprezentare.

| Dan2020 explică:

Am reușit sa contactez agentul de politie responsabil cu dosarul meu și am stabilit o altă dată. Telefonic nu mi-a dat mai multe detalii...o sa vad luna viitoare despre ce e vorba, când ajung sa văd dosarul