| AlexAVR a întrebat:

Buna ziua.
Acum 6 luni am avut un accident unde am iesit nevinovat. Accidentul a fost unul de tip auto, iar celalalt sofer nu s-a asigurat cand a schimbat banda si a intrat in mine, in partea de lateral stanga fata, acesta cand a vazut ca m-a zgariat a pus si frana in fata mea ca sa para ca i-am intrat eu in spate, iar apoi s-a apucat sa faca poze. Eu stiam ca nu am gresit cu nimic, i-am explicat sa facem amiabila pentru el ca sa scape mai ok, dupa a inceput sa ma ameninte si sa facem pe asigurarea mea amiabila ca daca mergem la politie imi da si amenda, raman si fara permis si etc. I-am spus ca daca nu face amiabila mergem la politie deoarece eu nu am gresit si nu fac amiabila pentru asa ceva din vina lui, iar el mi-a spus: "Sunt prea important si nu am timp de asa ceva eu, facem amiabila ca e vina ta si gata, sunt un om important eu". rolling on the floor) Dupa ce am lesinat de ras 20 de minute cand mi-a spus ca este mult prea important ca sa faca amiabila tot pentru binele lui, am ramas la concluzia ca nu ai cum sa te intelegi cu el saracu' si am decis sa merg la Accidente Usoare (Bucuresti). La politie a fost scos el vinovat dupa ce a facut 30 de minute de scandal ca nu e de vina el si ca nu da asigurarea si nimic, etc. Dupa ce "omu' important de 45 de ani cu bmw-ul" a fost scos vinovat de politie, m-am trezit dupa 4 luni cu citatie acasa ca sunt citat la tribunal ca si "intervenient" si trebuie sa ma prezint la judecatoria din sectorul 6 ( accidentul s-a petrecut tot in sector 6 Bucuresti, in zona Ghencea - Moghioros etc.) La primul apel nu m-am prezentat deoarece nu scria "intervenient fortat" si doar "in calitate de intervenient" si m-am gandit ca daca nu scrie fortat, nu trebuie sa ma prezint si se judeca in lipsa mea. A trecut ceva timp si a venit ziua procesului, dupa 5 zile de la proces am primit alta citatie legat de proces ca reclamatorul a pierdut procesul deoarece a pus la judecatoria sector 6 contestatia si de fapt trebuia la sector 3, desii accidentul s-a petrecut in sector 6, nu inteleg de ce. Au mai trecut si de la citatia asta 5 zile si ma trezesc cu alta citatie de judecata ca iar sunt chemat ca "intervenient" acum la jucatoria din sectorul 3 unde nu am fost niciodata in sector 3, nici la accident sau sa am cea mai mica legatura. Trebuie obligatoriu sa merg daca sunt doar "intervenient" si nu "intervenient fortat"? Ideea e ca m-am lamurit ce fel de om "important si ocupat e" din moment ce el e de vina si m-a chemat in tribunal de X ori deja. Ideea este ca eu nu inteleg de ce sunt chemat daca politia l-a scos vinovat pe el si etc. Trebuie sa ma prezint obligatoriu? Pe citatie scrie "In caz de neprezentare a partilor, se va puta trimite un inscris, judecata urmand a se face in lipsa." Cum trimit acel inscris ca nu vreau sa vin si unde anume il trimit?
Toata citatia suna in felul urmator:
Stimate domn, sunteti chemat in aceasta instanta camera 39, Complet c 28 civil, in data de 24 iunie 2022, ora 08:30, in calitate de intervenient, in proces cu X in calitate de petent.
In caz de nrepezentare a partilor, se va putea trimite un inscris, judecata urmand a se face in lipsa.
Prin inmanarea citatiei, sub semnatura de primire, personal ori reprezentant legal sau conventional ori prin functionarul sau persoana insarcinata cu primirea corespondentei pentru un termen de judecata, cel citat este prezumat ca are in cunostinta si terminele de judecata ulterioare aceluia pentru care citatia i-a fost inmanata.
Sus in dreapta de tot scrie: Materia: Civil
Stadiul procesual al dosarului: Fond
Obiectul dosarului: plangere contraventionala PBW NRXXXX/10.11.2021.
Ce este de facut? Trebuie sa ma prezint obligatoriu eu? Pot sa patesc ceva daca politia l-a scos pe el vinovat? Va rog sa ma ajutati cat mai detaliat, am scris destul de mult deoarece am vrut sa ma fac inteles, eu ma pregatesc si pentru admiterea la politie in paralel si nu prea imi doresc sa mai pierd timp cu acest individ, mai ales ca atunci cand vad zilnic cate o citatie noua fara sens si un accident tot din vina lui, imi vine sa plang. Ce este de facut? Multumesc mult, dau funda pentru raspunsul cel mai corect si explicat.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Respectivul a depus plangere contraventionala impotriva procesului-verbal de contraventie prin care a fost sanctionat pentru ca a intrat in masina ta. Fiindca tu ai fost cealalta parte din incident ai fost citat si tu la proces, desi sunt de parere ca nu era nevoie ca intervenient, cel mult ca martor.
Poate sa se judece procesul si fara prezenta ta dar ar fi bine sa te prezinti macar o data si sa vezi despre ce este vorba.

| AlexAVR explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, multumesc. Dar este vreo sansa sa ma scoata pe mine vinovat chiar daca politia l-a scos vinovat pe el? Ce s-ar intampla daca ma scoate pe mine vinovat? Trebuie sa platesc ceva? Sunt destul de panicat deoarece sunt mai mult cu scoala si nu muncesc, nu prea as avea bani sa o rezolv altfel. d-asta imi e frica. Daca nu ma prezint si se judeca in lipsa mea nu trebuie sa trimite ceva inainte vreo foaie sau anexa completata ca vreau sa se judece in lipsa mea, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexAVR):

In plangerea contraventionala a respectivului nu te poate scoate pe tine vinovat, doar sa-i anuleze procesul-verbal de contraventie.
Asa cum ti-am spus este bine sa te duci si sa vezi dosarul, vei afla motivele lui si daca te invinovateste pe tine. Daca nu te descurci singur este bine sa-ti angajezi un avocat.

| AlexAVR explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, multumesc pentru tot, dar sa-mi angajez tot eu avocat cand pe el l-a scos politia vinovat in conditia in care de abia mai am 2 lei in buzunar. nu stiu ce sa zic, tot eu sa platesc avocatu' cand el e de vina. happy

| mihai69 a răspuns:

E posibil să te trezești vinovat chiar fără vină. El poate să „producă" martori sau probe video de la ceva camere ambientale din zonă care să te implice. Poate nu neapărat ca vinovat principal, dar e posibil să se ajungă la concluzia de culpă comună.
Cel mai bine ar fi să te duci, sau să îți iei un avocat și să meargă el. (Deși ideal ar fi să mergi ȘI tu).
În ceea ce privește locul unde ești chemat la judecătorie, ține probabil de domiciliul părții care te cheamă în judecată.