| claudiu02 a întrebat:

Salut, in seara de 05.04. 2021, la ora 22, ma deplasam către domiciliu grăbit deoarece era trecut de ora 22 și nu aveam declarație, la o intersecție m-am întâlnit cu un echipaj de poliție, care mi-a acordat prioritate, am semnalizat și am făcut stânga pe lângă acesta, apoi mi-am continuat drumul spre casa grăbit, la 300-400 de metri sau chiar mai mult, am văzut niște faruri in depărtare, dar fără nici un alt semnal sau ceva, nu am băgat de seama, am mers spre casa, mi-am parcat mașina la poarta. A doua zi ma trezesc cu citație sa ma prezint la secția de poliție, am fost acolo și mi-a fost reținut permisul de conducere motivul fiind ca nu am oprit la semnalele echipajului, dar țin sa menționez ca de la intersecția cu echipajul și pana acasă mai aveam 5-6 km, iar aceștia aveau timp sa ma prindă din urma cu mașina, dacă chiar voiau, pe la jumătatea drumului nu i-am mai văzut deloc, acolo presupun ca ei au aprins sirenele și girofarul, dar eu nu eram in raza lor, adică sa ma vada sau eu sa ii văd, ei totuși au zis ca am fugit de ei, chiar dacă nu au avut nici un semnal in funcțiune. Credeți ca ar trebui sa fac contestație? Dacă da, ce sfaturi aveți sa-mi dați pentru a-mi recupera permisul inapoi.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Da,sa faci contestatie dar te-as sfatui sa mergi in audienta la seful lor si sa explici aceste chestii, el va sti cine a fost pe tura si cine a facut acest abuz, ii vorbesti frumos si spui ca tu consideri ca s-a facut un abuz din partea colegilor dumnealui si ca vei scrie email si la MAI pe aceasta problema daca cauza nu se solutioneaza pentru ca nu te faci vinovat de absolut nimic din ceea ce ai povestit.

3 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu as face si as duce si un martor.

| NunuNini a răspuns:

Contestatie? Pentru ca ai incalcat legea? De ce erai dupa ora 22 pe strada?

| claudiu02 explică (pentru NunuNini):

Pentru faptul ca am fost afara după ora 22, am fost sancționat, nu de asta ma plâng aici. Faptul ca mi-i s-a reținut permisul ma deranjează.