| Ionutalinburlacu a întrebat:

Salut grup
Am avut un accident mai exact o persoana a intrat pe banda mea de mers din acelasi sens si ma atins.eu nu am patit nimic la masina dar persoana respectiva si-a avariat masina, persoana respectiva si-a cerut scuze fiind constienta ca m-a lovit, motivul fiind ca pentru o secunda s-a uitat la copilul ei. Avea in spate un copil de aproximativ 8 luni pe bancheta( nu in scaun special) si in fata alt copil de 8 ani. Am discutat, a inceput sa planga m-a rugat sa nu chem politia iar mie mi s-a facut mila de ea si i-am spus ca nu am pretentii de nimic de la ea si fiind primul meu accident nu am luat in seama ca macar sa completam amiabila. Pana la urma ne-am inteles ca fiecare sa isi vada de drumul lui si ea sa isi faca pe propria raspundere masina. Adevarata problema este: Dupa 42 de zile de la incident am fost sunat de politie si informat ca persoana respectiva a declarat accidentul, asta insemnand ca a abuzat de bunatatea mea, mergand acolo politaiul respectiv mi-a citit declaratia specificand tot incidentul ( rectific: declarand ca doamna a fost constienta ca m-a lovit facand si desenul exact cum s-a intamplat iar politaiul fara nici o expertiza si fara nici o ancheta m-a scos vinovat, mi-a suspendat permisul+ proces verbal de 5 puncte, wow.
Politaiul nu mi-a comunicat ce a declarat doamna, nu a facut expertiza, nu mi-a comunicat pentru cat timp mi-a suspendat permisul cum de fel nici pentru ce mi- a intocmit procesul verbal ci doar spunandu-mi ca eu sunt de vina ca nu am declarat accidentul. Eu avand si doi martori care nu s-au luat in considerare, binenteles ca nu am semnat procesul verbal pentru ca am considerat ca este o nedreptate si as dori sa o dau in judecata. Spuneti-mi parerile voastre chiar am nevoie si cate sanse credeti ca am sa mi se faca dreptate. Va multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dreptul sa faci plangere contraventionala si sa soliciti anularea procesului-verbal de contraventie.
Doamnei respective n-ai ce sa-i reprosezi, avand in vedere ca a declarat corect situatia si era obligata sa declare accidentul pentru a obtine adeverinta sa-si repare masina.

| Ionutalinburlacu explică (pentru Ioandelasal):

Sunt total de acord cu suspendarea permisului si amenda pentru nedeclararea accidentului, cu ce nu sunt eu de acord este ca politaiul respectiv m-a scos vinovat din schema accidentului fara nici o expertiza doar din spusele doamnei si ca voiau asigurarea iar eu nu am fost de acord sa o dau. Nu era normal ca politaiul sa ne cheme pe amandoi sau sa ia in considerare ambele declaratii si nu doar pe a ei? Am ajuns acolo a citit declaratia bla bla da tu esti vinovat tu ai cauzat accidentul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa zic, lucrurile sunt destul de clare. A fost un accident si nu ati incheiat amiabila s-a dus la politie ca de adeverinta avea nevoie.

Tie ti au suspedant permisul pentru ca nu ai anuntat accidentul. procedura e destul de corecta. trebuia sa faci amiabila daca nu vroiai probleme.

| Ionutalinburlacu explică (pentru suntserios):

Sunt total de acord cu suspendarea permisului si amenda pentru nedeclararea accidentului, cu ce nu sunt eu de acord este ca politaiul respectiv m-a scos vinovat din schema accidentului fara nici o expertiza doar din spusele doamnei si ca voiau asigurarea iar eu nu am fost de acord sa o dau. Nu era normal ca politaiul sa ne cheme pe amandoi sau sa ia in considerare ambele declaratii si nu doar pe a ei? Am ajuns acolo a citit declaratia bla bla da tu esti vinovat tu ai cauzat accidentul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E logic să ți se suspende permisul dacă nu îl anunți.
Încă ceva, nici măcar nu aveai un motiv să chemi poliția în situația aceea, se cheamă doar când sunt victime, dar trebuia să închei amiabilă sau să mergi să-l declari.