| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare de ce mi se descarca bateria la masina atunci chand pornesc farurile, sau cand nu accelerez imi arata in bord ca se descarca

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Ai probleme cu alternatorul sau in cel mai fericit caz ai bornele oxidate foarte tare, trage capota si vezi despre ce este vorba!

| horia2012 a răspuns:

Relelul electronic de incarcare, diodele de la alternator, contacte imperfecte.

| viotedy a răspuns:

Ori e defect releul de incarcare, ori sunt busite 1-2 diode din alternator, verifica si cureaua sa fie intinsa, nu cumva sa fie rupta, ciupita.trebuie masurata bateria in timp ce accelerezi cu farurile aprinse trebuie sa aiba 14, 5 v.bateria e veche tare? daca e, iarasi e problema ca nu tine curent.

| boytrue a răspuns (pentru viotedy):

Da ii cam veche bateria

| boytrue a răspuns:

O incarc la redresor de ex azi si daca ma duc pina in oras cu ia porneste daca o las vreo 2-3 zile si nu o mai pornesc se descarca de tot bateria

| viotedy a răspuns (pentru boytrue):

Cand vii din oras scoate-i o borna sa vezi daca se mai descarca, poate ai un consumator.