| boytrue a întrebat:

Am o masina dacia 1310 si de fiecare daca cand folosesc farurile mi se descarca bateria si nu mai pot sa o pornesc, si atunci cand nu le aprind si parcurg mai multi km imi fierbe bateria, deci inseamna ca incarca prea mult si cand folosesc farurile incarca prea putin. STIE CINEVA?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa inlocuiesti releul regulator de incarcare sau sa verifici daca este legat corect.
Costa 25 de lei unul electonic.

| boytrue explică (pentru anonim_4396):

Deci de la releu de incarcare sa fie problema?

| anonim_4396 a răspuns (pentru boytrue):

90%.

5 răspunsuri:
| paulthegame a răspuns:

Schimba bateria cat mai repede

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Verifica tensiunea de incarcare prima data, cu un multimetru sau voltmetru. Ar trebui sa fie 14.4V cu motorul pornit, din proprie experienta iti spun ca la Dacii releele baga pana pe la 15. Daca depaseste 15 deja e bai.
Poti schimba releul de incarcare, cel electronic simplu e 15 lei, nu 25.
Insa fiertul bateriei mi se pare ciudat, combinat cu pana de curent. Daca ar incarca prea mult, ar fierbe bateria dar nu s-ar descarca cand aprinzi farurile. Eu ma gandesc sa nu ai un scurt-circuit pe la faruri, sau instalatie uzata (intrerupta sau da la masa pe undeva).

| boytrue explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am masurat tensiunia cu motoru pornit si cu farurile oprite baga mai mult de 14 si cu ele pornit baga mai putin de 14