| IonescuRobert a întrebat:

Buna ziua.
Am o masina si cand ajung la viteza de 100 km h simt cum masina ma fuge de la spate si cum trage singura de volan stanga dreapta.
Imi este frica sa dau mai tare, ca poate fac vreun accident.
Recent am facut si Itp-u, dar nenea de acolo a spus ca masina e ok.
Cauciucurile sunt umflate toate 4 la 2.20.
Care ar fi cauza?
Recent am schimbat cauciucurile de 165 65 R14, cu unele pe 185 60 R14. O fi asta cauza?
Ofer funda.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Geometrie roți sau echilibrare - de făcut

| mihai69 a răspuns:

Ai uitat să spui ca mașina ai.
Am avut simptome asemănătoare cu o mașină cu puntea spate având rulmenții uzați.
Dar și jocuri în direcție, bucșe etc.
Ar fi timpul să mergi la un service de marcă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca masina are roti R14, e clar ca e vreun Polo sau alta dracie cu stabilitate de avion de hartie.
100km/h e deja mult intr-o cutie de chibrituri.
Vezi totusi amortizoarele spate, eventual si articulatiile spate, care or fi ele (bucse punte, ca altceva n-au conservele mici).

| Frank51 a răspuns:

Uzură cauciucuri
Suport telescop
Brațe direcție

| VoidEternal a răspuns:

Cand treci la anvelope mai late sarcina asupra articulatiilor creste. Eu acum vreo 7-8 ani mi-am luat o masina care mergea foarte ok cu anvelope 195.65.r15. Dupa un sezon am trecut la 205.55.r17 si masina efectiv nu mai statea pe drum. Fiecare denivelare a carosabilului imi tragea masina in toate partile.

Cu alte cuvinte articulatiile masinii sunt uzate. Trebuie verificate, bucsele, pivotii, capetele de bara, bieletele stabilizatoare. Inclin sa cred ca nu e asa de grav incat sa fie probleme cu directia dar daca tot verifici, verific-o si pe ea. Iar daca zici ca ai probleme si cu spatele atunci asa cum s-a mai zis, verifica si amortizoarele.

Oricum ar fi, nu scapi de o vizita la service si clar sunt bani de bagat in masina.

| Digikey a răspuns:

Eu pentru o problema asemanatoare am fost la 3 service-uri.
La 140 la ora imi dansa spatele stanga dreapta.
Un tampit de sef de service a zis ca 140 nu este viteza legala.
Pana la urma un mecanic mi-a inlocuit doua brate de la puntea spate care avea bucsele terminate.

| IonescuRobert explică (pentru Digikey):

Am rezolvat. Am facut echilibrarea rotilor. Si acum nu mai face

| DamaDePica a răspuns:

E de la cauciuc.

| DamaDePica a răspuns:

Cauciucurile nu sunt bune sau centrate.