| Catalinf82 a întrebat:

Buna ziua. Am o masina Vw Passat 2014 model USA. Doresc sa schimb antigelul, dar nu stiu pe unde se elimina antigelul. Cum trebuie sa procedez si care ar fi pasii, va rog? Are jos sub calorifer sau in alta parte? Multumesc

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Vrei sa schimbi apa la motor prt ce anume? Nu te simti bine asa sau ce, cauti probleme si nu sti cum?
Apa la motor sau amestecul ala cu antigel, nu se schimba deloc, il lasi acolo, eventual doar completzi daca scade, in rest pentru ce sa schimbi?

Vino cu un motiv intemeiat sa vedem si noi pentru ce schimbi tu antigelul ala laughing
.Cum am spus fa-ti tu singur de treaba, apoi o sa te trezesti cu probleme, parca vad ca o sa vii sa spui ca temperatura creste, ca ai aer in sistem bla bla.

Ai manual ceva la masina aia? Spune acolo la maintenance ca trebuie sa schimbi acel antigel? Eu iti spun ca nu scrie sa schimbi ala.
Daca nu scrie, atunci nu schimbi, daca fabrica spune sa schimbi ceva in acel manual, schimbi, daca nu spune nimic, atunci nu schimbi.

Jos sub calorifer laughing vai de capu nostru, vezi omule de treaba, se pare cauti cum am spus problele cu luminarea laughing

Ca idee, la radiator, ala din fata masinii, nu radiatorul de caldura din bord de la sofer, nu ai ce cauta acolo, deci afara la radiatorul masini, dai jos furtunul ala gros, vezi are un colier gen clama de sirma, trebuie sa tragi de ala, nu neaparat sal scoti de tot, apoi tragi de furtun pana iese, asa se goleste.

Spor la stricat si la cit mai multe probleme.

| Catalinf82 explică (pentru relian):

Am rezolvat problema. Crede-ma ca nu este atat de complicat si greu cum zici tu.
Nu are rost sa-ti spun tie care este cauza schimbarii antigelului.
Nu toate persoanele sunt atat de pricepute ca tine.
Dar asa suntem noi romanii mereu mai destepti si interesanti.
Daca poti si vrei sa ajuti pe cineva, o faci, daca nu vrei, nu te obliga nimeni sa o faci.
Multumeste-i mamei tale ca a creat asa inteligenta.
Ce-mi doresti tu mie sper sa ti se indeplineasca tie!?

| Catalinf82 explică (pentru relian):

Inca ceva. Vezi ca limba romana iti cam joaca feste? Pentru cuvintele precum "mama ta sau sa-l" se foloseste cratima?

| relian a răspuns (pentru Catalinf82):

Amice nu fi tantalau, pe linga ca habar nu ai sa te exprimi, mai te dai si in spectacol.
Stii ce esti? Un clocit, aia esti.Eu am stat sa iti citesc perla, am si raspuns, acum ca e de bine sau e gresit, tu de vrei sa spui cuiva care iti da un raspuns ceva, stii ce trebuie sa spui? Treb sa multumesti, nu sa vii cu rahaturi de taran clocit, asa cum ai facut tu.

Daca nu-ti convine raspunsul cuiva, treci mai departe.Eu am raspuns cit se poate de bine, iar intrebarea ta a fost in sensul ca vrei sa schimbi antigelul, nu ce povestii spui acum ca ala se schimba si din alte motive.
Antigelul sau amestecul ala, cand spui ca vrei sa il schimbi, o faci doar dintr-un singur motiv, ala ca asa vrei tu, alt motiv nu exista.

Daca pui antigel pentru ca l-ai pierdut, sau pentru ca ai facut o reparatie, aia nu se numeste schimbat, asta ca idee, pentru ca nu ai ce schimba.
Cind spui ca schimbi, tu deja ai acel ceva ce vrei sa schimbi.Cind ai facut o reparatie, deja apa aia s-a dus demult, dar ce sa stie taranu, una citesti, alta pricepi.

Eu tiam dorit tie ce anume? Am spus ceva f clar, daca fabrincatul acelei masini a scris in manualul masini ca acel antigel se schimba, atunci schimbi la cit spune el, iar daca nu spune, atunci nu vad de ce sa iti faci singur de lucuru, mai dai si bani, cam aia am spus.

Ce vezi tu ca am spus gresit? Ori ca tiam dorit eu tie mai stiu eu ce rau laughing amice cum am spus nu mai semnaliza.Te-am ajutat chiar suplimentar, am si spus cum sa golesti, tu vorbeai de radiatorul de caldura, de alte rahaturi.
Hai arata ca nu am spus cum sa golesti acel radiator.Ba am spus si ce colier are cum arata laughing
Eu cred ca ai mari probleme cu capu, la masina sigur nu ai nimic, asa ca eu zic, ai grsit mecanicu, trebuie sa cauti un mecanic de repara capete de oameni, tu sigur ai nevoie de asa ceva laughing

Am sp; us eu ca e complicat sa dai afara apa la motor? Pfff am si spus ca e f simplu, ridici colierul, tragi de furtun si toata apa se duce pe apa simbetei laughing

Nu stiu ce ai citit, probabil ori ai citit alt mesaj si ma confuzi, ori una citesti si pricepi altcevalaughing

| Catalinf82 explică (pentru relian):

Eu sunt născut și crescut în București spre deosebire de tine. Se pare că ești cam nevorbit. Îți place să scrii atât de mult, dar din păcate nu prea cunoști foarte bine limba română și încă o dată demonstreazi cat de analfabet esti? Mai du-te pe la scoala ca mananci cam multe cratime. Cred ca Vanghelie e invidios pe tine?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei trebuie sa gasesti robinetul de drenaj al sistemului de racire. Acesta se poate afla in partea de jos a radiatorului sau intr-un alt loc, de exemplu rezervorul de expansiune.
Ar trebui sa consulti manualul masinii pentru informatii mai precise.