| CoconutPete a întrebat:

Buna ziua!

Stau la bloc, 2 camere, stiu ca este mijlocul iernii, dar as vrea sa schimb caloriferul din dormitor pentru ca nu merge. In vara, cand au renovat blocul, ne-au pus repartitoare la calorifer si din ce am inteles nu pot fi date jos decat de catre ei (Elsaco parca). Este adevarat? Cum as putea sa procedez, trebuie sa anunt undeva, costa ceva? nu stiu

Multumesc.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Intreaba asociatia daca are ceva, vine un instalator sa iti puna altul si pune repartitorul la ala nou

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Suni firma care ti a montat repartitoarele si vezi ce zic ei, ca sigur ai numarul de telefon pe factură a celui care a pus repartitoare, dar degeaba schimbi caloriferul, nu din cauza lui nu ai caldura ci din cauza radetului ca sunt țevi sparte si nu dau ei caldura in tot bucurestiul, nu ai zis esti din Bucuresti? In ce sector? Deci nu te chinuii degeaba dai bani pe alt calorifer care nici ăla nu va face caldură daca pe țevi nu dau ei caldură si nu o sa dea deloc nu au bani primarii sa cumpere sau sa plateasca datoriile la Elcen principalul furnizor de apă calda si caldura in tot Bucurestiul, si țevile sunt vechi de 50 de ani numai suportă presiunea ca se sparg, ei trebuie sa schimbe toate țevile nu sa le cîrpeasca cum fac ei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Caloriferul tau ăla vechi este bun, trebuie desfundat chemi un instalator il dă jos il baga in cadă si cu dușul il desfundă cu jet de apă calda va iesii toata mizeria din el, si nu te va costa decat monat demontat caloriferul, dr daca il schimbi dai banii pe alt calorifer care nu este la fel de bun ca acesta din fontă, si te va costa caloriferul ca sa l cumperi, si montat ăsta nou, si demontat cel vechi, si cu cel vechi ce faci unde il arunci? Ca nu ai voie la ghenă ca i ei amendă, trebuie sa chemi o firmă care preia deseuri si ăia i ti iau bani la kilogram, daca ai bani de aruncat aiurea ca sa nu ai deloc caldură treaba ta, problema nu este din calorifer decat daca este infundat, dar daca il desfundă vei avea caldura atit cit va da radetul. Daca vrei caldura pune calorifer electric si te incalzesti cum vrei.

| sierra1 a răspuns:

"sa schimb caloriferul din dormitor pentru ca nu merge"

fă-i o aerisire

| viorelman11 a răspuns:

Incearca mai intai sa montezi un aerisitor pe calorifer si daca tot nu se incalzeste atunci il schimbi.