Întrebare recomandată | cristi750 a întrebat:

Salutare tuttuor! Curand mi-a fost retinut permisul de conducere pentru alcool (0, 20) iar agentul de politie mi-a spus ca doar pentru o perioada de 30 zile urmand un test de 15 intrebari. Azi dimineata m-am prezentat la politia rutiera sa dau testul si nu m au lasat doarece permisul este italian si trebuie sa astept 90 zile! itrebarea mea este daca pot face vreo contestatie?

Răspuns Câştigător
| CatalinVictor1985 a răspuns:

E 90 de zile. Si inca ceva nu mai bea si te urca la volan ca e de ajuns un mic moment de neatentie de 2 secunde si te distrugi si tu si pe altcineva daca-l accidentezi mai ales mortal

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Agentul de politie nu cunostea bine Codul rutier sau tu ai inteles gresit, perioada de suspendare a dreptului de a conduce este de 90 de zile in cazul conducerii sub influenta bauturilor alcoolice, daca fapta nu constituie infractiune, indiferent de cine a fost emis permisul de conducere.
Conform Codului rutier, citez:
"(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioada de 90 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
  a) conducerea sub influenta băuturilor alcoolice, dacă fapta nu constituie, potrivit legii, infracţiune;"
Este adevarat ca poti obtine reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile, daca indeplinesti conditiile prevazute de Regulamentul de aplicare a Codului rutier, citez:
"ART. 221.(1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
c) in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d) in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducatorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca:
a) perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
b) a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
c) a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;
d) sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune.
(4) Verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie consta în completarea unui test-grila, ce conţine 15 întrebări din legislaţia rutieră. Este declarată "promovată" persoana care a formulat răspunsul corect la cel puţin 13 întrebări.
  (5) Contravenientul este obligat să susţină examenul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, în perioadă executării sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce, în zilele stabilite, săptămânal, la nivelul serviciului poliţiei rutiere."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Contestatie la ce?
cand e vorba de alcool nu prea ai nicio sansa de castig atat timp cat exista proba cu alcooltestul

| cristi750 explică (pentru suntserios):

Deci cand am fost oprit am primit amenda si suspendarea permisului pe 30 zile iar astazi mi s-a spus pentru 90...

| suntserios a răspuns (pentru cristi750):

Pai nu ai un proces verbal sa vezi ce scrie pe el? pentru alcool se suspenda 90 zile

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In 15 zile in instanta.

| cristi750 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

In instanta sa merg pentru contestatie?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru cristi750):

Daca gasesti pe altii sa ti-o primeasca dau un coniac mare.

| AlexandruBotoaca a răspuns:

Alcolu distruge vieti, Hei, csf, Nu se poate face contestatie n-ai sansa cand ai alcolu in tine, csf

| mediocruscristius a răspuns:

Îmi pare rău dar nu stiu daca aflu iti spun.

| mediocruscristius a răspuns:

Da