| Adrian_Ilie_1989 a întrebat:

am si eu o nelamurire.
Ce martor este cel aprins in poza?
Masina : fiat punto 2003 1. 9Jtd

https://imgur.com/F28eH9j

Funda

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cunosc masina si nici nu vad bine semnul (imagine neclara) dar cred ca este baterie!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cunosc masina si nici nu vad bine semnul (imagine neclara) dar cred ca este baterie!
Ar trebui sa vezi acest martor doar cand pornesti masina, pret de cateva secunde. Daca ramane aprins si dupa, inseamna ca ai o problema ori cu bateria, care nu se incarca corespunzator ori cu alternatorul sau vreun cablu.

| Adrian_Ilie_1989 explică (pentru Salontanul):

Nu este bateria, este o canistra ceva in genul...

| relian a răspuns:

Ai apa in filtru de motorina, aia iti indica acea lumina.Bine eu spun ce iti indica lumina, poate sa fie accidental aprinsa acea lumina.
In engleza -Water in Diesel Fuel Filter (only diesel version)
Cam asta arata acel semn.Curata filtru de motorina, reseteaza si dupa vezi de mai apare.Cum resetezi? Scoti borna de la baterie tine asa cateva minute si apoi conecteaza iara.Bafta

| anonimg a răspuns:

Este asta? https://www.google.ro/......ps?/search
Emissions control lamp (check engine)?
Trebuie sa o duci la service pentru diagnosticare (tester).
Unii spun ca apare de la combustil de proasta calitate; altii spun ca masina nu prea a fost turata si a fost tinuta doar pe oras...
Specialistii iti vor spune cel mai bine.

| Adrian_Ilie_1989 explică (pentru anonimg):

Nu. este o canistra gen de benzina, cu toate ca e diesel, nu am gasit nimic asemanator pe google

| addy200 a răspuns (pentru Adrian_Ilie_1989):

Dar poate e benzină și tu nu știi laughing)