| Pau7 a întrebat:

Salut, am un golf 5 1.9 BLS 2007 6 viteze.
Aud un huruit.
La viteza mai mare nu sesizez din cauza zgomotului de la motor.
Tin sa precizez ca nu este de la planetare si nici de la rulmentii rotilor,se aude doar cu motorul pornit si in viteza,am invartit cu mainile de roti si nu se aude,trebuie turatie mai mare.

Am ridicat masina pe cric si am testat-o in toate vitezele si se aude proportional cu viteza, se pare ca zgomotul vine din cutia de viteze.
Precizez ca se aude exact in josul cutiei de viteze parca vine de acolo.
Mulțumea pentru răspunsuri in mers la viteza mica se aude un huruit, cand virez se aude mai tare.La viteza mai mare nu sesizez din cauza zgomotului de la motor.
Tin sa precizez ca nu este de la planetare si nici de la rulmentii rotilor,se aude doar cu motorul pornit si in viteza, am invartit cu mainile de roti si nu se aude, trebuie turatie mai mare.
Precizez ca zgomotul vine din cutie.
Însă când schimb vitezele n-am nici o treaba.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

SA schimbi toata transmisia doara pentru ceva rulmenti? Bine daca costa o alta transmisie buna mai putin decat reparatul,atunci faci cum este mai ieftin.
Daca is de la rulmenti,de schimbat schimba,dar fac zgomot pentru cas uzati.
Eu asa as face, cauti sa vezi care cit costa si alegi varianta cea mai ieftina.
Chestia este, cand cumperi o transmisie folosita, nu stii ce cumperi, deci atentie la ce cumperi si cum cumperi, sa iti dea garantie macar ceva luni de zile.
Care nu dau garantie, ocolestei.Deci schimba transmisia si ai terminat lucrarea.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Spui ca nu-i de la planetare, dar tot tu spui cand virezi se aude si mai tare.
Zgomotul se poate duce pe metal altundeva, de aia il auzi unde spui.
Cind virezi si se aud zgomote e de la planetare.Asa daca ar fi din interiorul motorului sau al trensmisiei ssar auzi la fel si cand virezi si cand nu virezi.
Intrebarea de ce se aude mai tare cand virezi? SAe aude doara cand este in viteza, normal atunci se rotesc si planetarele.
Daca ai avea probleme ar fi trebuie sa se aprinda ceva lumini la bord.

Despre asta nu ai spus nimic, ai lumini de avertizare la bord.ai check engine ala aprins?
Daca nu ai, atunci e de la rulmenti sau planetare, acolo nu ai senzori

| Pau7 explică (pentru relian):

Am fost in service și mi-a spus ca s rulmenții din cutie, deci toata cutia schimbată
Însă ciudat ca cutia merge perfect când schimb
Mulțumesc pentru răspuns

| relian a răspuns (pentru Pau7):

SA schimbi toata transmisia doara pentru ceva rulmenti? Bine daca costa o alta transmisie buna mai putin decat reparatul,atunci faci cum este mai ieftin.
Daca is de la rulmenti,de schimbat schimba,dar fac zgomot pentru cas uzati.
Eu asa as face, cauti sa vezi care cit costa si alegi varianta cea mai ieftina.
Chestia este, cand cumperi o transmisie folosita, nu stii ce cumperi, deci atentie la ce cumperi si cum cumperi, sa iti dea garantie macar ceva luni de zile.
Care nu dau garantie, ocolestei.Deci schimba transmisia si ai terminat lucrarea.

| SoulReaver a răspuns:

Ulei în cutie ai? Verifică.