| AndSim a întrebat:

Saluut!
Vreau sa ma lamuresc cu niste informatii utile de la voi.
Vreau sa cumpar o masina, iar cel de la care o iau spune si atesta ca masina a fost inmatriculata in 2013 dar nu stiu cum prin ce lege sau ce portita nu a platit el ci statul a platit taxa respectiva. Eu daca o voi cumpara de la el, pot sa mi-o inmatriculez pe numele meu fara sa fiu nevoie sa platesc taxa de prima inmatriculare sau trebuie sa o platesc?
Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vanzatorul trebuie sa-ti dea o adeverinta de la ANAF in care trebuie sa spuna ca s-a platit timbrul de mediu. La inmatriculare ai nevoie de aceasta adeverinta.
Statul nu plateste acea taxa, exista cateva exceptii de la plata dar aceasta numai in considerarea anumitor persoane, cum sunt mostenitorii si au fost in caz de partaj, acum acesta a fost abrogat. Daca vanzatorul s-a incadrat intr-o exceptie tu nu te mai incadrezi.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca el iti da adeverinta de la anaf prin care demonstreazxa ca masina are taxa platita scapi, in caz contrar o platesti.

ideea e ca au mai fost unii care au scapat de la taxa fie prin mostenire, partaj sau mai stiu eu ce trucuri, sau care au reusit sa recupereze taxa, insa vremurile alea au trecut. Acum legea te obliga sa platesti in orice caz, daca masina nu are deja acesta taxa platita

| Alexia26 a răspuns:

Cere de la ANAF, dovada ca taxa nu a fost recuperata. Cand o treci pe numele tau, va trebui sa o platesti. Sau, vei face contract de comodat, o lasi pe numele lui si platesti impozitul anual.