| Rusu_Alexandra_1995 a întrebat:

As dori sa stiu cat dureaza sa fac permisul AM pentru scutere slabe? Si daca este valabil in Italia? Multumesc.

2 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

2-3 saptamani.Mai sus ti s-au spus o serie de gogorite, nu le lua de bune.Se da doar sala si poligon si e usor.Nu stiu sigur dar cred ca e valabil si-n Italia ca sunt conform standardelor euro facute-permisele, ceva de genul e si la ei pentru moped-examenul.A..si nu costa 1mie, costa vreo 500 lei.

| dge18 a răspuns:

Pai, ai o gramada de facut!
Mai intai te inscrii la o scoala de soferi (Scoala pentru AM costa 1000lei + taxele de la examene si tot felul de rahaturi)
Legislatia rutiera dureaza 3 saptamani dupa care urmeaza sa dai un test pentru "absolvire" sa te vada ca faci 17 din 20 pentru sala. Daca iei 17 din 20 iti da dosarul care ti l-a facut cand te-ai inscris. Asa in timpul ala te duci si la poligon si oras cam 12 ore la poligon si 5-10 ore oras cam asa. Eu deocamdata n-am facut la oras stiu doar la poligon! happy. Bun raspunsul pentru intrebarea ta cat dureaza... pai acum depinde de tine, cum am zis 3 saptamani te tine la legislatie rutiera dupa care cand ai terminat scoala ai valabilitate timp de 1 an sa fii admisa pentru permis. Daca te pui pe treaba intr-o luna maxim iti iei permisul! Trebuie sa fii foarte atenta la intrebarile de la sala pentru ca sunt cu capcane si la oras pentru ca examinatorul o sa-ti spuna si tampenii sa te pice. de exemplu este linie continua si iti spune "la urmatorul viraj, virati la stanga) te pica direct daca faci stanga pe linia continua... deci sa ai grija. In rest la poligon e super usor! Ai la examen timp doua minute jumate(2:30) ca sa faci tot poligonul si trebuie doar sa intrii printre 5 jaloane, intrii la opturi si dupa aia mers 70 metri cu mana stanga intinsa orizontal, n-ai cum sa nu iei e foarte usor! Baftaaa :* (In Italia sunt alte reguli trebuie sa te interesezi pentru asta, la aia nu exista A1, A2 cum e la noi.) Apropo eu sunt pentru A1 la scoala de soferi acum laughing