| Stefcos a întrebat:

Bună ziua, as vrea sa fac și eu asigurarea la mașină și am găsit un site care pot plăti în rate, dar îmi este frica sa nu fie vreo teapa, cum pot fi sigur ca asigurarea este buna? (precizez ca încă nu am făcut demersurile pentru ca îmi e frica de posibilitatea de a fi vreo scamatorie.)

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pune aici link-ul site-ului!

| suntserios a răspuns (pentru Stefcos):

E printre cele mai mari site uri de asigurari online pint. Eu fac la ei de vreo 5 ani

| Bula a răspuns (pentru Stefcos):

"Pint.ro Broker de Asigurare SRL" este o firma de INTERMEDIERE de asigurari (Pint.ro Broker de Asigurare SRL), cu capital social 200.000 lei (deci nu e firma de asigurari).
Fac asigurari la firme de asigurari mari, cunoscute (Allianz, Asirom, Groupama, Euroins, Generali, Grawe, Omniasig, Axeria).

Adresa sediului: MUNICIPIUL BUCUREŞTI, SECTOR 2, STR. DELEA VECHE, NR.16-18, PARTER, AP.2

| sierra1 a răspuns (pentru Stefcos):

E cel mai serios site, fă-și asigurarea!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fă-ți RCA pe eMag că și acolo poți plăti in rate.

| Stefcos explică (pentru suntserios):

Nu am văzut nimic de plata în rate cel puțin pentru groupama. Cum pot sa fac unde ar trebui sa găsesc plata în rate?

| Stefcos explică (pentru suntserios):

Nici la euroins nu vad rate prin eMAG.

| mi25 a răspuns:

7 asiguratori autorizati de ASF pentru activitati de asigurare RCA: ALLIANZ-TIRIAC Asigurari SA, Asigurarea Romaneasca - ASIROM Vienna Insurance Group SA, EUROINS Romania Asigurare - Reasigurare SA, GENERALI Romania Asigurare Reasigurare SA, GRAWE Romania Asigurare SA, GROUPAMA Asigurari SA si OMNIASIG Vienna Insurance Group SA.

Eu am si asigurare cassco la ALLIANZ-TIRIAC Asigurari SA

| AdioTPU a răspuns:

Trimite-i mesaj lui Ciprian Lospa pe Facebook sau Instagram și cere-i părerea. El se ocupa cu chestii de genul, sesizarea și demontarea țepelor.

| Alpha00 a răspuns:

Pentru a fi sigur că asigurarea este bună, poți verifica valabilitatea poliței online pe site-ul Autorității de Supraveghere Financiară.
https://www.aida.info.ro/polite-rca
https://www.rca.ro/verificare-rca

Acolo poți introduce numărul de înmatriculare al mașinii și data la care vrei să verifici asigurarea. Dacă polița este valabilă, vei vedea numele asiguratorului și perioada de acoperire.
https://www.isay.ro/cum-verifici-masina-rca-valabil/

Dacă nu apare nimic sau apare o eroare, înseamnă că polița nu este bună sau nu există.

| mi25 a răspuns (pentru Alpha00):

Degeaba face verificarea dupa ce a dat banii.