| bogdan1430 a întrebat:

Daca as pune un chip tuning pe un motor VW 1.9 TDI de 105 Cp cu cati cai i-ar creste puterea si daca se schimba consumul. Mi-ati recomanda aceasta schimbare?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Normal! Consumul este ''proportional'' cu putereawinking
Creste puterea, automat si consumulwinking
Prin modificarile aduse ECU-ului poti accelera stricatinile motorului, cum cele de pe vw nu sunt atat de prietenoase cand vine vorba de fiabilitate, s-ar putea sa te necajeasca check engine-ulwinking Faci pe propria raspundere, eu unul sunt contra tuningului ''cheap'' adica ala ieftin care iti da doar cativa cai putere in plus, modifici un singur lucru si atat, sunt de acord cu tuningul adevarat, bagi filtru de aer, sistem de evacuare, turbo mai mare, radiator mai mare, te bagi sa schimbi prin motor, nu numai electricwinking bagi ceva sa tina! Motorul a fost proiectat sa mearga mult si bine asa cum este acum, daca il suprasoliciti nu stiu cat de mult te va tinewinking te va tine dar nu cum te-ar tine fara chipwinking

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am auzit pe unul ce si-a chipuit/remapat (nu stiu exact) doua VW-uri PD, si spunea ca era consumul mai ok, si aveau cuplul mai frumos, chiar daca nu le tura.
Acum nu stiu ce sa zic, personal sunt impotriva interventiilor in soft, atat timp cat internele motorului raman aceleasi.