| Zxcv6 a întrebat:

Salut, adresez o întrebare pentru mecanici sau pentru cei ce au fost în situația mea. Dețin un Vw passat b5.5 1.9 tdi pd 131cai 2004 431. 826km pe mașină în 2021 s-a pus din greșeală 3 L benzină si cand a observat a fost tarziu, am pus motorină 5 litri cati bani aveam si s-a aprins pe bord ceva cu camera de ardere probleme si m-am oprit. Am pus putin ulei a disparut problema, iar dupa 2 luni de circulat a început să bage motorină în ulei, nu am observat fiind foarte putin peste nivel am circulat cu ea așa vreo 3-4 dupa a inceput să urce uleiul foarte mult. Era plin de motorină, am fost la un mecanic mi-a schimbat oringurile, masina mergea perfect etc. Eu nu am stiut că trebuie schimbat uleiul, mecanicul a zis ca nu trebuie, am umblat cu masina inca 3 luni dupa se auzea bataie la tacheți, când motorul era rece am mers la alt mecanic. A zis ca sunt tachetii si axul cu came le-a schimbat, a schimbat și uleiul, masina a mers 2 luni dupa care iar oringuri. Am pus oringuri mai scumpe 349 lei si 200 manopera, a tinut pana 2022 octombrie, am schimbat iar, au trecut 5 luni si masina de cand am schimbat tremură, la rece porneste lung, invarte de 2-3 ori, scoate mult fum albastru ceva de genu si iar a inceput să urce uleiul. Ce pot face? Am avut problema de genu la sharan si am refacut chiuloasa, nu mai pornea motorul, am dus inapoi au refacut, a pornit si se oprea, nu mergea. Am intrebat diferite pers au zis că nu e bine sa refaci chiuloasa si scaunul injector și m-am gandit sa cumpar o chiuloasa din dezmembrari. Pana in cati km ar fi ok chiuloasa sa nu bage motorina in ulei? Sau cum se poate măsura acea gaura unde intra injectorul si cumpar una cu mai putini km si mai putina uzura macar sa nu bage motorina in ulei sau alt motor? Ce propuneti va rog ajutor urgent am nevoie de masina?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fă-i plinul cu motorină și ar trebui să se remedieze "din mers"

| Zxcv6 explică (pentru sierra1):

Am pus plin de atunci si am făcut 3457 km dar la fel face

| Frank51 a răspuns:

Singura soluție pe termen lung este schimb motor. Orice îi vei face va merge câteva luni după care apar probleme, asta din cauza uzurii locașului injectorului, care chiar dacă îl bucșezi, tot la fel va face. Eu am bucșat chiulasa, și arăta ca nouă, după ce am pus-o pe mașină făcea la fel.