| anonim_4396 a întrebat:

Azi eram grabit sa plec acasa si am trecut neregulamentar pe un drum,  intr-un oras, acolo unde pana acum era trecere de pietoni, dar acum trecerea de pietoni a fost stearsa (drumul fiind reasfaltat).
M-a vazut politia ca am trecut prin locul acela si m-au oprit facandu-mi un proces verbal, o avertizare.
Am doar 16 ani si as avea nevoie de cateva informatii.
O sa fiu urmarit de politie de acum inainte?
Cat timp vor tine cont de acest proces verbal?
Ce mi se poate intampla?
Ma va afecta la scoala sau oriunde altundeva?
Vor cauta sa vada unde locuiesc?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si avertismentul este o sanctiune contraventionala, n-are alte urmari, asa ca raspunsul este NU la toate intrebarile tale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa te urmareasca politia loool.

Au fost baieti de gasca si doar te au avertizat ca nu e ok sa traversezi pe acolo, nu te baga la puscarie

| cfrtobias a răspuns:

Avertizat verbal?