| Bulbucel a întrebat:

In momentul in care ma aflu pe un drum cu 2 benzi pe acelasi sens pe banda 1 la intersectia cu un sens giratoriu tot cu 2 benzi. Trebuie acordata prioritate si vehiculelor care circula pe banda 2, eu dorind sa circul pe banda 1 care este libera?
Trebuie sa ofer prioritate tuturor vehiculelor din sens, chiar daca banda pe care vreau sa ma incadrez este libera?

Răspuns Câştigător
| Țoglă a răspuns:

Dacă sunt 2 benzi și se intră într-un sens giratoriu cu 2 benzi, fiecare întră în sens pe banda lui. Fiind în sensul giratoriu, cel de pe banda 1 are prioritate față de banda 2. Dacă cumva tu vrei să ieși din sens și cel de pe banda 1 vrea să mai facă odată sensul, el are prioritate.

Și da, intri pe banda repartizată plasării mașinii tale dacă este liberă, chiar dacă cealaltă este ocupată de alt autovehicul.

Îți recomand școalarutieră.ro pentru explicații audio-video.

| Bulbucel explică (pentru Țoglă):

''Și da, intri pe banda repartizată plasării mașinii tale dacă este liberă, chiar dacă cealaltă este ocupată de alt autovehicul.'' asta voiam sa stiu, multumesc de raspuns.

3 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Cand intri in sens dai prioritate la toti cei care sunt deja in sens.Nu am idee unde a auzit tigla ca cel de pe banda 1 are prioritate față de banda 2, dar nu in tarile civilizate.Cel care schimbă direcția de mers trebuie să se asigure.

| CerCopiTec a răspuns:

In mod normal dai prioritate la cei care sunt deja in sens, te asiguri din stanga si intri cu semnalizare stanga(in cazul in care nu iesi din sens la prima iesire) si la iesire semnalizezi dreapta. Daca parasesti sensul giratoriu la prima iesire semnalizezi dreapta de la intrarea in sens si te incadrezi pe prima banda.
La fel ca pe un drum cu mai multe benzi cel care schimba banda este obligat sa se asigure si sa semnalizeze manevra.