| vlad1887 a întrebat:

Bună ziua. Întrebare pentru cunoscatori. Eu am permis de 5 ani iar prietena mea de 2 luni. Problema mea este legata de semnele de începător. Eu luneta o am ionizata și nu se vede prin ea. Pt a putea merge ea cu mașina am pus un semn autocolant pe luneta. Idee este ca din ce am înțeles când merg eu nu trebuie sa fie semnul pus.Ce pot face în situația de fata? Sa meargă ea doar cu cel pe fata pus sau sa las în conrinuare autocolantul și când merg eu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal semnul trebuie pus doar cand conduce prietena ta si asa ar fi bine. Daca ramane semnul si cand conduci tu ai putea fi oprit, in afara localitatilor, de fiecare data cand ai depasi viteza prevazuta pentru incepatori, respectiv cu 20 km/h mai putin decat ceilalti soferi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu-ti bate capul.
Nu te poate amenda nimeni pentru ca mergi cu semnele de incepator; legea specifica un an obligatoriu de purtat semnele, nu spune ca la implinirea a fix 12 luni de la data obtinerii permisului, ai fi obligat sa le dai jos. Poti conduce toata viata cu ele.
Cat despre amenda de viteza pentru incepatori, nu o sa stea nici un politist sa-ti filmeze lamaia cu radarul, si nici nu te poate amenda, ca "domne, avea lamaie, si mergea cu 98 pe europeana!".
N-ai cum sa scrii asa ceva in procesul verbal.
Plus ca majoritatea politistilor de la rutiera, te iau pentru abateri mari, gen 80 pe limita 40. Daca te surprind cu 65 in localitate, nu-si pierd vremea cu tine. Trebuie macar peste 70, ca sa ii faci sa se dea jos din masina.
Lasa semnul acolo, ca nu e nici o abatere sa-l porti peste termenul specificat in lege.

| Romaniamafia a răspuns:

Poti sa folosesti o ventuza pe care lipesti semnul de incepator dar se poate fura