| gameup a întrebat:

Buna ziua!
Intrebarea mea este: Pot conduce scooter de 125 sau 150 cm3 cu permis categoria B? Am 21 impliniti, si vechime de 2 ani la cat. B

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, cu categoria B se poate conduce doar mopedul (pentru care este nevoie de categoria AM) si cele care se incadreaza la B1.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E absolut irelevant cati ani ai si cata experienta cu cat B, pentru 125 ai nevoie de A1, pentru 150 ai nevoie de A2, lucruri pe care se presupune ca ar trebui sa le stii avand permis de conducere atat de recent

| Aylee a răspuns (pentru suntserios):

Aici te contrazic, A1 pana in 125cmc si pentru a2 de la 125cmc pana in 500cmc, am facut anul trecut a2 ca am avut nevoie happy.
Doar cu categoria B se poate conduce doar un moped(scuter)

| suntserios a răspuns (pentru Aylee):

Si ce anume contrazici? ca ai zis acelasi lucru ca mine

| Aylee a răspuns (pentru suntserios):

Ai zis ca pentru 150 cmc ai nevoie de cat a2. a2 se duce pana in 500 cmc

| suntserios a răspuns (pentru Aylee):

Pai si ce nu am zis corect? motorul de 150 nu se incadreaza la a2?
ti se pare ca am zis eu ca 150 e limita a2?
ti se pare ca a intrebat cineva care e limita de a2?
omul a intrebat clar si la obiect de 125 si 150? Nu vad ce era de contrazis

| Aylee a răspuns (pentru suntserios):

Greseala mea, am citit gresit atunci, scuzele mele.

| OldSoul a răspuns:

Practic poti, teoretic, e ilegal.

| Mikoyan a răspuns:

Gameup cred ca te referi la alineatul asta:
(3) Pentru conducerea pe teritoriul lor, statele membre pot acorda următoarele echivalări:
(a) tricicluri cu motor în cadrul unui permis categoria B, pentru tricicluri cu motor având o putere de peste 15 kW, cu condiția ca titularul permisului din categoria B să aibă cel puțin vârsta de 21 de ani;
Si acum sa definim, prin triciclu se inteleg 3 roti a nu se face confuzie cu motocicleta, pentru ce vrei tu iti trebuie una din categoriile A.