| EfectDirect a întrebat:

Buna ziua la toti in primul rand.Sa trecem la subiect.
Am un scuter yamaha jog old roata 10, 50 cc si am o problema legata de turatia moturlui... si cand spun turatia motorului ma refer ca are rateuri, cand merg cu el nu trage motorul abia daca ajunge la 10 km/h si daca il accelarez prea tare se ineaca si se opreste omorul,am schimbat carburatorul,muzicuta,cd-iul,releul,sigurantele, am probat bobina pe alt scuter si e buna, merge bine.Dar cand revin si o montez pe scuterul meu, pauza nu merge cum trebuie.Deci rateuri in continu, sincer nu stiu ce sa-i mai fac.am fost cu el si la service si nu i-a dat de capat...eu cred ca problema este electrica.Cu toate ca am schimbat si bobina de inductie si bujia. Ceva nu-i bine.Parca e o fantoma acest scuter. Daca cunoaste cineva problema rog sa imi lase un raspuns explicabil.Stima,acord si funda

Răspuns Câştigător
| Radu921 a răspuns:

S-ar parea ca problema e semnalul inainte de bobina de inductie, sistemul care face timingul la aprindere. Si daca ai schimbat si bujia si bobina, schimba si fisha (cablul dintre bobina si bujie). Lucrand la inalta tensiune se poate deteriora si poti avea pierderi de tensiune sau puneri la masa. Conexiunile intre fisha - bobina si intre fisa - bujie nu trebuie nici ele trecute cu vederea.