| stefanb a întrebat:

Buna ziua, ma confrunt si eu cu o problema. Mi-am parcat masina intr-un loc de parcare, am inchis-o. Toate bune si frumoase, m-am dus sa arunc gunoiul si ma uitam la masina si am vazut ca sunt usile deschise si nu imi explic cum, am zis poate am apasat din greseala pe butonul de deschidere. Le-am inchis din nou, peste doua ore m-am dus sa verific din nou, la fel erau deschise. Mentionez faptul ca la blocul unde locuiesc avem o problema cu parcarile si un vecin tot crede ca are dreptul sa parcheze pe locul respectiv si m-a amenintat ca "vedem noi ce si cum", nu l-am luat in serios atunci. Am facut chestia asta de 3-4 ori, pana la urma am parcat masina la alt vecin sa il las pe vecinul asta care tot pretinde ca e locul lui sa parcheze acolo. Dupa ce am parcat masina pe locul altui vecin nu s-a mai intamplat si astazi am parcat in locul initial, iar a inceput sa deschida singura usa. Ajutati-ma va rog, o avea vecinul acesta cu care m-am certat un detector ceva sa imi bruieze incuietorile chiar nu imi explic de ce se intampla chestia asta...

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poate ai o problema la inchiderea centralizata a masinii sau poate cum ai zis acel vecin detine o antena speciala in acest sens, nu putem sti.
Fa o chestie mai inteleapta inchide masina din modul manual fara telecomanda ci cu cheia!
Si eu am la masina centralizata si peste tot butoane inclusiv deschid din butonul de pe usa masinii, dar o pot inchide si cu cheia nu doar din telecomanda laughing
Cheia e sfanta laughing)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Era util daca precizai si modelul masinii.
La VW, una dintre milioanele de probleme comune/frecvente este defectarea yalelor, cu descuierea si deschiderea geamurilor electrice accidental, in special iarna.
Oricum, majoritatea masinilor au modulul de inchidere accesibil din diagnoza, iar acolo se pot vedea multe: semnalul senzorilor, numarul de chei programate si eventualele erori.
Nu cred ca vecinul tau poate avea o copie de telecomanda, cred ca e un defect al masinii. In cel mai rau caz, poate ca vecinul tau stie o modalitate mecanica de a-ti descuia masina.

| stefanb explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Este ford mondeo din 2001 si am precizat ca doar cand parchez pe locul respectiv se intampla, ieri am parcat in alt loc si nu s-a intamplat chestia asta, a ramas inchisa toata ziua

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru stefanb):

S-ar putea sa se deschida la telecomanda altuia, din pura intamplare. Se mai intampla la gama aia de Ford. Mecanic nu prea poate fi pacalita yala, sunt foarte greu de deschis.
Mai parcheaza acolo, eventual pandeste masina. S-ar putea sa se descuie cand merge cineva cu telecomanda la alta masina. E o coincidenta mai rara, dar am vazut-o si eu, iar "victima" era un Ford Focus 1 (acelasi sistem de inchidere).
https://www.youtube.com/watch?v=e0BFyn1pHvo

| dullcat a răspuns:

Locurile astea sunt pe pe spatiul verde dintre blocuri sau cum? Faci cerere la primarie pentru locuri de parcare marcate si fiecare isi cumpara locul.In situatia actuala nu exista proprietari, deci rezulta ca vecinul se crede in comunism, unde locul de parcare se stabilea in functie de vechimea ta in bloc.

| stefanb explică (pentru dullcat):

Da nu e problema de asta, e problema la masina ca ramane deschisa dupa o perioada de timp doar in locul ala de parcare

| stefanb explică (pentru dullcat):

Chiar nu stiu ce se mai cred, or ca e de vina inchiderea mea centralizata, ori ca are vecinul ceva dispozitiv care imi bruiaza semnalul de la telecomanda

| Simpatic a răspuns (pentru dullcat):

Sunt zone in care primariile nu au acordat inca locuri de parcare pentru ca s-a realizat de fapt ca sunt prea multe apartamente si locuri prea putine disponibile, pentru a se atribui 1 loc de parcare per familie/apartament
Insa s-au grabit sa atribuie locuri de parcare pentru handicapati chiar daca in acele locuri nu exista atribuite si locuri cu plata, inteligent nu? adica locuri cu plata nu au fost create, dar au venit si au trasat locuri de parcare "gratuite" pentru handicapati,care atentie multi nu au mai nimic, unii beneficiaza de locuri gratuite pentru ca au facut "mutatie" unui bunic de la tara!
O incompetenta si o nesimtire grava ce se intampla la nivel de judete si localitati in tara asta, tara meltenilor ajunsi pe posturi bine platite ca si functionari si inalti functionari, niste tarani dupa cum bine spunea reclama Alexandrion Group :))!

https://www.youtube.com/watch?v=KIBcYuWUePs

| dullcat a răspuns (pentru Simpatic):

Si asta e drept, dar multe cartiere inca,, beneficiaza" de garaje, care sunt cat se poate de urate si de parazitare in privinta spatiului comun.Eu cunosc oameni care nu parcau masina in garaj, ci isi faceau acolo anexa pentru diverse, camara cu muraturi etc.sau atelier auto.Prin daramarea lor nu doar siguranta zonei s-ar imbunatati, caci nu ar mai da curs dubiosilor sa se ascunda pe dupa, sa urineze, sa mazgaleasca cu graffiti si asa mai departe, dar spatiul ar putea fi redat cetatenilor.In cartierul unde am locuit eu asa s-a procedat si in prezent arata mult mai decent.Am vazut ca mai multe primarii adopta astfel de strategii.Prin urmare, acolo unde se vrea, se poate.

| dullcat a răspuns (pentru stefanb):

Chiar daca nu ti se pare problema acum, ar putea deveni mai incolo, daca vecinul devine violent.Nu ar fi primul caz cand se ajunge la circ din cauza sensului de proprietate distorsionat.

| Simpatic a răspuns (pentru dullcat):

Da,asa este.
nici eu nu sunt de acord cu acele garaje pe care le-au luat toti mosii comunisti care daca te uiti de cele mai multe ori au o amarata de dacie, cum bine ai zis pe care nu o tin in acel garaj ci in afara lui, pentru ca inauntru este ca intr-un talcioc cu tigai, oale, compoturi, gemuri etc
Ce sa-i faci multi dintre acestia au venit de la tara la oras dar au pastrat obiceiurile de la tara!
Unde mai pui daca vorbim de blocuri cati marlani nu au pus stapaniere pe subsoluri, basti etc si au schimbat cu totul natura pentru care au fost create subsolurile, bastile, iluminatoarele!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru dullcat):

Pretentiile de proprietate unde nu este cazul, trebuie sfidate si eventual clarificate cu politia (locala). Nimeni nu trebuie sa stea resemnat in asa ceva. Sa se obisnuiasca vecinii incuiati, ca se respecta legea, nu impunerea personala. Si eu m-am certat cu vecinii cand isi insuseau locuri aiurea, am lasat masina o saptamana "pe locul lor", si am facut sesizare in scris la politia locala, care a doua zi a fost la ei la usa, le-a explicat definitia spatiului public si amenzile de care sunt pasibili.
Asa se traieste intr-o comunitate, educi si batranii, daca e nevoie.

| dullcat a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Total de acord.

| KovacsB a răspuns:

Daca vecinul tau poate sa-ti deschida usile, nu te pune cu el.cauta si tu alt loc de parcare.E mai smecher decat tine clar. Poate vreodata pierzi cheia, ai la cine sa apelezi.