| CyobiCyobi a întrebat:

Buna ziua, mi-a fost retinut certificatul de inmatriculare in Austria pentru ca nu am înscris-o pe numele meu in termen de 90 de zile si am venit cu ea in tara si nu mai am itp pe masina si nu o pot inmatricula pe numele meu ca nu am itp. Ce pot face in aceasta situatie va rog sa imi spuneti daca stiti?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In primul rand va trebui sa iei legătura cu proprietarul din acte, e singurul care poate recupera talonul, ori personal, ori iti face tie o procură notarială in acest sens. Odata recuperat, devine simplu.
Daca motivul reținerii era si ITP-ul expirat sau o defecțiune la mașină, pentru a-l recupera va trebui sa faci itp la RAR.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O pui frumos pe remorca si o duci la o unitate care face ITP. Dupa aceea, daca ai si asigurare RCA o poti inmatricula.
P.S. Totusi nu inteleg cum in Austria ti-au retinut ceea ce nu aveai, respectiv certificatul de inmatriculare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te interesezi la autoritățile austriece cum poți recupera actele mașinii.