| Hollows a întrebat:

Buna ziua.
Pe data de 31 martie a acestui an am fos implicat intr-un accident in care am fost pagubit.
La o intersectie din orasul in care locuiesc, trebuia sa fac stop-ul, dar persoana din spate nu l-a mai facut si a intrat in mine. A vrut sa facem amiabila si am fost de acord, am facut copie la asigurarea ei, acte etc. Doamna avea asigurare la City Insurance, cum o am si eu.
Am facut dosar pe aplicatia de la City Insurance, dar nu m-a contactat nimeni, in decursul la o saptamana. Asa ca m-am gandit sa-i sun eu, am sunat, dar acestia au cerut un numar de dosar pe care eu nu-l aveam, in aplicatie era trecut ca fiind tichet. A cerut numarul de tichet si a zis ca trebuie sa astept sa ma sune, nu a sunat nimeni dupa 8 zile.
Iar intrebarea e ce pot sa fac?

Dupa cate stiu am voie sa merg cu masina lovita decat 30 de zile de la accident si au trecut deja 16.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

De aia City Insurance au cele mai mici preturi ca se misca cum se misca.

insista la ei, e singura solutie

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Așa e, toată tărășenia asta durează cam 1 lună. Intreabă-l pe constatator de noutăți

| Feri5 a răspuns:

Spui că trebuia să faci stop-ul la o intersecție. Dacă l-ai făcut brusc, nu are nicio vină persoana în cauză care se afla în spatele tău. Dacă ai semnalizat din timp și ai oprit mașina "descrescendo", atunci cel care era în spatele tău este de vină.
Ar trebui să mergi frumos la poliție și să-i spui cauza, cu un telefon nu te rezolvă nimeni cu nimic.

| suntserios a răspuns (pentru Feri5):

Era stop. putea sa opreasca cum vrea muschiul lui. ala din spate trebuia sa pastreze distanta.
nu despre asta era intrebarea

| Hollows explică (pentru Feri5):

Am sunat la politie cand s-a pentrecut acedentul, dar nu ai fost victime sau persoane ranite, iar politia a zis ca nu are de ce sa vina si ca am 2 optiuni: ori amiabila, ori daca nu vrea amiabila atunci sa vin la sectia de politie.
Si in legatura cu stop-ul, nu l-am facut brust, mai ales ca inainte de acel stop este o denivelare pentru a limita de viteza. Si daca era facut brusc, persoana din spate trebuie sa pastreze distanta.
Stop-ul a fost facut bine, am dat semnal dupa ce am trecut de limitatorul de viteza (m-am obisnuit sa-l dau mai repede, deoarece cand eram in scoala il uitam), automat viteza era mica, l-am facut, iar dupa a plecat masina singura, deoarece Mercedesul soferitei ma inpingea de la spate. XD

| Doringeogo a răspuns:

Eu am patit acelasi lucru ca si tine, am stat o luna pana a venit verdictul(euroins) de la asigurari si inca 2 luni pana am reparat masina, in cazuri ca astea la noi in Ro trebuie sa ai multa, multa rabdare!