| Radu80 a întrebat:

Bună ziua. Sunt in Suedia si am o masina cumpărată de la reprezentanta Ford la care mai am de plătit rate pana la anul în iunie. Întrebarea mea este pot sa o înscriu în România și sa plătesc ratele din tara sau trebuie platita integral și apoi o pot înscrie în tara?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu ai act, ce ai tu este alrtceva nu actul masinii. Actul masinii este la banca care a platit pentru tine masina.
Cind o sa termini de achitat toti banii, atunci banca respectiva iti va trimite actul masinii si poti face ce doresti.

Asa poti sa mergi in RO nu cred ca e problema, mai ales daca platesti normal, dar nu stiu de poti inscrie masina in RO, fara act nu ai cum.
Dar daca pleci in RO si ramai acolo, poti sa mergi asa cum masina inscrisa in Suedia, cand termini de platit, o sa intri in posesia actului si o vei putea inscreie in RO.
Ai asigurare in Suedia, te doare la basca, la romanii nu platesti nimic laughing
Am un roman aici, a dus o masina in RO de aici din state de acum vreo 10 ani, e tot cu numar de america laughing anul trecut a fost, a folosito, isi ia asigurare de aici pentru cit timp merge acolo o luna sau cit a stat el si aia a fost tot.In rest na platit nimic.El mi-a povestit. De fapt povestise ca nu mai fusese pornita masina de 6 a ni sia pornit f usor din prima.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, fiindca o masina nu este propietatea ta personala pana nu achiti ultima rata la banca, sau la brokerul de unde ai luat banii.

| Radu80 explică (pentru Violleta2022):

Am inteles. Multumesc frumos

| regis a răspuns (pentru Radu80):

Te-ai gasit de la cine sa intelegi, violleta vorbeste mereu dupa parerea ei, nu dupa legi si situatii de fapt.
Daca ai cumparat masina in rate, poti fi proprietar, mai ales daca este cumparata prin banca. Daca e in leasing e altceva, la banca masina cel mult este gajata, proprietar este cel din factura emisa de reprezentanta la momentul achizitiei. Acelasi proprietar este trecut si in briefuri (cartea de identitate a vehiculului si certificatul de inmatriculare), astfel ca nu e nevoie sa scotocesti dupa factura.
Daca in briefuri apari tu ca si proprietar, o poti inscrie fara probleme in tara.
Daca proprietarul este totusi o firma de leasing, nu o poti transcrie decat dupa ce esti proprietar. Poate vei gasi insa o alta societate dispusa sa preia leasingul sau o banca dispusa sa te imprumute pentru a achita masina si a o transcrie pe numele tau.
Din pacate Suedia nu face parte din UE, astfel ca nu prea poti circula cu ea in tara mai mult de 30 de zile.

| Radu80 explică (pentru regis):

Masina am luat-o acum 3 ani și este luata prin banca și nu a fost noua. Am actul de vânzare cumpărare între mine și reprezentanta ford

| Violleta2022 a răspuns (pentru Radu80):

Poti cere un payout inainte de termen, o achiti integral si apoi vei primi un Certficat de Propietate al masinii, fiind integrala a ta si o poti inregistra unde doresti tu in lume.

| regis a răspuns (pentru Radu80):

Daca actul de vanzare este intre tine si reprezentanta, evident este proprietatea ta. Nu exista un document numit "Certficat de Propietate al masinii" pe care sa ti-l elibereze cineva, actul de proprietate este factura, iar documentele masinii sunt certificatul de inmatriculare si cartea de identitate. Restul sunt povesti.

| Radu80 explică (pentru regis):

Ok. Multumesc frumos

| suntserios a răspuns (pentru Radu80):

Violetta scrie niste prostii memorabile. Daca nu e luată printr o companie de leasing ci un simplu credit bancar mașină e a ta. De fapt știi că e ta daca in acte e trecut numele tau și nu al băncii.

Ps. Nu exista ceea ce Violeta denumește complet eronat certificat de proprietate a mașinii.

| Violleta2O22 a răspuns (pentru Violleta2022):

Revin cu o precizarea, am scris niste prostii eronate. Nu exista Certficat de Propietate al masinii dat de banca.
Numai tampenii scriu uneori pe TPU.

| Radu80 explică (pentru regis):

Eu am factura de la ei și talonul în care scrie numele meu.

| regis a răspuns (pentru Radu80):

Trebuie sa ai si cartea de identitate a masinii. De proprietar nu se pune problema, clar esti proprietar.