| EddiWeed a întrebat:

Salut,am si eu o nelamurire:intr-o intersectie dirijata dar fara semoafoare, masina din fata mea vrea sa schimbe directia de mers la stanga in timp ce eu ma aflu in depasirea ei.cine e de vina pentru accident,eu ca am depasit sau el ca nu se-a asigurat? si tot la fel daca depasesc in intersectie dirijata dar fara semafoare si de pe o strada laterala iese o masina si ma loveste in timp ce eu sun in depasire,cine se face vinovat, eu ca depasam sau celalalt ca nu a facut stop?

Răspuns Câştigător
| olivert1310 a răspuns:

Din ce spui tu: "in timp ce eu ma aflu in depasirea ei" ala de face stanga e vinovat. Dar sunt mai multe detalii ce trebuie luate in calcul. Daca intersectia este cu 2 benzi pe sens, el daca facea stanga trebuia sa se incadreze pe banda din stanga, deci tu il depaseai pe dreapta. Daca intersectia este cu o singura banda pe sens, trebuia sa astepti pana treceai de intersectie, nu sa te bagi in depasire. In intersectiile cu o singura banda pe sens nu se fac depasiri pe partea stanga, le faci pe dreapta daca cel din fata ta face stanga si ti-a creat suficient loc pentru a-l ocoli pe dreapta. E chesti de conduita preventiva. Daca in timp ce tu il depasesti pe stanga in intersectie unu care vine de pe drumul laturalnic face dreapta si te loveste, situatia prezentata de tine, el s-a asigurat din stanga ca nu vine nimic pe sensul lui de mers, nu s-e mai uita si in dreapta ca depaseste unu. Poate legea iti da dreptate tie, dar tu ai de gand sa te bagi increzator in depasiri in astfel de situatii, stiind ca ai prioritate, riscand ca unu care nu se asigura sa te ciocneasca? Eu mereu astept sa trec de intersectii (cand sunt cu o singura banda pe sens) si apoi depasesc. Deci raspunsul este cel pe care tu vrei sa-l auzi, dar in viitorul apropiat nu mai fa depasiri in intersectiile cu o banda pe sens. Nu in Romania.

| EddiWeed explică (pentru olivert1310):

La mine in oras majoritatea strazilor sunt cu o banda pe sens si intersectii din 100 in 100 de metri si nimeresti pe cate unu care iese o data pe saptamana cu masina din garaj si merge cu 30 km/h si crede-ma ca nici tu nu ai sta in spatele lui. "Daca in timp ce tu il depasesti pe stanga in intersectie unu care vine de pe drumul laturalnic face dreapta si te loveste, situatia prezentata de tine, el s-a asigurat din stanga ca nu vine nimic pe sensul lui de mers, nu s-e mai uita si in dreapta ca depaseste unu" el trebuie sa se asigure din ambele sensuri, nu doar dintr-o parte, nu? nu am avut parte de nici un accident, eram doar curios

| olivert1310 a răspuns (pentru EddiWeed):

Normal asa trebuie sa faca, sa se aigure din ambele parti. Dar multi nu o fac, cum ai spus, poate ies o data pe saptamana cu masina din garaj, asa ca cel mai indicat este sa astepti tu, sa te feresti ca putini sunt aia care te feresc. Cat timp poti sa pierzi pana treci de o intersectie? Este vorba de 1-2 minute, minute care te pot costa o groaza de bani sau chiar viata. Drumuri bune!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ai voie sa depasesti in intersectii dirijate, deci ei sunt de vina pentru ca nu se asigura

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

Am de adaugat in cazul virarii la stanga ca tu esti de vina daca el semnalizeaza inaintea ta virajul

| EddiWeed explică (pentru suntserios):

Si asta cum se poate demonsta ca el a semnalizat, nu trebuie sa se si asigure? adica si eu semnalizez si ma bag fara sa ma asigur...

| suntserios a răspuns (pentru EddiWeed):

El daca semanlizeaza intentia de a vira stanga inaintea ta atunci tu nu ai voie sa il depaseste decat prin partea dreapta. cu deveditul e mai complicat acum si in general se face cu martori

| gigi09 a răspuns:

In amebele situatii el este de vina, daca nu este linie continua. funda