| Kypryan2014 a întrebat:

Buna ziua TPU. As vrea sa cumpar o dacie 1310 din 1992 care are instalatie GPL. Aceasta masina este radiata, si cat ar costa sa fac inscrierea?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cum a fost radiata... daca radierea s-a facut pentru distrugere cam complicat... oricum te ajunge inmatriculatul mult mai mult decat masina

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O poti inscrie doar daca e radiata cu instrainare sau dovada de spatiu.
Daca e radiata cu adeverinta de distrugere/dezmembrare, nu o mai poti inmatricula.
Timbrul de mediu te costa in jur de 400 euro, celelalte taxe de inmatriculare inca 200-300e.
Nu merita.
Pe langa suma de 10x mai mare decat valoarea masinii, pe care trebuie sa le cheltui, mai ai si o alergatura de cateva luni, pana reusesti sa faci rost de act de proprietate si sa-i rezolvi situatia fiscala.
Gasesti astfel de Dacii cu GPL pe la 10-20 milioane, in stare ok, cu toate actele la zi, si faci contract comodat cu proprietarul, ca sa nu mai treci prin procedura de inmatriculare, si sa nu mai platesti timbrul de mediu.
Eu insa nu recomand Dacia 1310 ca masina de circulat; am una de 4 ani, am intretinut-o bine, m-am folosit mult de ea, dar niciodata nu a mers 'ca unsa'. Trebuie sa faci cat un mecanic si doi soferi, ca sa circuli cu o 1310 in traficul de astazi.