| alinutz911 a întrebat:

Buna ziua TPU! Vreau sa ca intreb asa informativ, daca ai depasit viteza legala cu 20 km la ora si sa zicem ca prinzi un radar, te opreste politia? adica vine dupa tine?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde in primul rand de decizia politistului. Mi s-a intamplat de multe ori sa ma intalnesc cu echipaje care actionau cu radarul, in timp ce eu circulam cu 70+ unde limita era 50. Nu au vrut sa ma amendeze, desi sigur m-au vazut. Atunci cand se actioneaza cu radarul, sunt mai multe variante. Vestitul MCV lucreaza cu un singur echipaj, de obicei sunt in miscare cu viteza mica, dai de ei brusc, te filmeaza de la distanta, iar cand te apropii folosesc semnalele acustice si luminoase, pentru a te opri.
Mai sunt aceste noi 'pistoale-radar', sau echipajele fixe cu radar, care stau intr-un loc, si pot opri prin doua metode:
-ori se pun pe o zona dreapta si te prind de la distanta, iar cand ajungi la ei iti fac semn sa opresti;
-ori se pozitioneaza in cascada cu inca unul-doua echipaje, primul pe langa care treci te inregistreaza cu radarul, iar urmatorul echipaj te opreste si iti da amenda.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca radarul este mobil, vin dupa tine sau anunta prin statie o alta echipa sa te opreasca.
Daca radarul este fix, atunci iti trimit amenda acasa!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cum actioneaza in zona aia. vin dupa tine, te opresc pe loc, te opreste alt echipaj mai incolo