| Freddy_Maryus_1993_hEcv a întrebat:

REVIN cu intrebari pentru postarea de aici http://www.tpu.ro/......erea-apei/

Astazi am ajuns acasa si am gasit masina inghetata. Toate furtunele erau inghetate,am inceput sa le desfac colierele si am scos furtunele,le-am dezghetat si am vazut in la radiator era inghetat apa, si pe conductele de la clapeta aia de acolo de la filtur de aer era la fel gheata pe conduca. Am pus furtunele la loc, am pus apa fiarta si am asteptat 10 min apoi am pornit. Motorul invarte, dar nu porneste. se aude un rontaiat si se mai aude un tac tac tac ce se simte si la podeaua masinii :(...
Ce s-a intamplat? Este si motorul inghetat? din cate stiu blocul motor ingheata mai greu. astept pareri.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate fisura blocul motor daca ai apa in el.Este bine sa pui niste antigel chiar daca pierde, ceva tot ramane si in motor.

| Freddy_Maryus_1993_hEcv explică (pentru anonim_4396):

Am inteles, mi-a spus cineva sa o trag ca porneste impinsa. Oare sa fac asta? sad
de pornit tot ar trebui sa porneasca si cu motorul inghetat si fara apa...dar daca e inghetata ceva pe la pompa de apa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freddy_Maryus_1993_hEcv):

Se face praf pompa de apa.
Mai bine torni apa calda pe ea pana se dezgheata.

| Freddy_Maryus_1993_hEcv explică (pentru anonim_4396):

De la pompa de apa, sa nu porneasca?