| mastervio a întrebat:

Vreau sai mi cumpar o motocicleta de 125 si ma gandeam la ceva pana in 1000 de euro.Ma gandeam sa va intreb ce merge mai bine o honda cbr 125 sau o aprilia rs 125 chesterfild? din cate ma inteles aprilai rs fuge in jur de 180 dar are consumu mare si seschimba setul destul de des(daca puteti sa imi explicati si mie ce inseamna setul la o motocicleta) iar honda cbr este in 5timpi si consuma mai putin dar este mai puturoasa adica fuge in jur de 120-130. voi ce imi recomandati, eu vreau sa o folosesc asa sa merg maxim 40 km pe zi poate chiar mai putin.Asa ca as vrea sa imi spuneti si mie o parere.Va multumesc.Si inca ceva, daca stiti si voi pe cineva care vinde o aprilia rs 125 cam pana in 1000 euro si sa fie modelu cu fata asa in forma de sageata cel de peste 2007 in sus, adica cel spain no1 ca am intels ca asta ii foarte ieftin in jur de 1000 euro.Va multumesc.Cu stima si respect Viorel

Răspuns Câştigător
| Broadband a răspuns:

Eu ti-as recomanda aprilia, arata mai bine si are roata mai groasa pe spate, asta ajuta la stabilitate la viteze mari
aprilia imi place deci aprilia iti recomand. setul motor e pistonu si segmentii, chiulasa intr-un cuvant cand vezi ca nu mai trage motoru inseamna ca s-au tocit segmentii si trebuie schimbati. 5 timpi n-am auzit de motor in 5 timpi poate 4 timpi

| mastervio explică (pentru Broadband):

In 4 timpi da scuze am scris repede.Eu m-am gandit sa imi iau un cbr 125 R adica fuge in jur de 150 max si este si usor de manevrat, cosuma putin adica in jur de 3l/100km si ulei 1l/4 mi km iar aprilia consuma in jur de 4-5 l/100km si 1l ulei la 800kk, si oricum un cbr parca arata mai frumos decat un aprilai adica un cbr din 2012 asa. Si chiar am gasit la 1000 de E deci este foarte bine.In fine iti multumesc de raspuns.

| Broadband a răspuns (pentru mastervio):

Alegerea iti apartine. mie aprilia imi place am un scuter tot aprilia rs 50 si sunt super multumit de el de 3 ani nu i-am facut nimic decat benzina si ulei si fuge in jur de 95 e de 50cmc mai mult nu-mi trebuie. consuma cam mult 4l/ 100km big grin dar asta e.