| blu0606 a întrebat:

Buna ziua!
Zilele trecute am avut parte de o mare bucurie : amenda + permis retinut. Amenda depaseste cu putin 600 ron, platibila la jumatate in cele 48 de ore. Permisul suspendat pe 3 luni, cu posibilitate de recuperare dupa o luna, in urma testului.
Motiv : 0, 28 alcoolemie.
As dori cateva pareri COMPETENTE despre cum se sustine examenul de recuperare a permisului. In cazul in care pici, mai ai dreptul sa sustii si altul? Unii zic ca da, altii zic ca nu, si cum ca ti s-ar mai adauga si 30 de zile la cele 90 in cazul in care nu iei cele 13 din 15.
In legatura cu amenda, excluzand varianta achitarii la jumatate in doua zile lucratoare, pana cand trebuie platita?

Astept parerile voastre!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1. Daca pici testul nu mai ai voie sa sustii altul. Nu se mai adauga zile peste zilele de suspendare initiale.
Amenda trebuie platita pana la data sustinerii testului, altfel nu vei fi programata.
Conditiile pentru reducerea termenului de suspendare sunt prevazute in Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 (Codul rutier), citez:
"ART. 221.(1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
c) in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d) in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie." Succes!

| blu0606 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos!
O zi buna va doresc!

1 răspuns: